X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: mamy wykonanych blisko 200 tys. szczepień przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 22:19
- Mamy wykonanych 198 tys. szczepień przeciw COVID-19 - poinformował w piątek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski. - Myślę, że do września będziemy w stanie zaszczepić wszystkich chętnych, o ile ich będzie mniej więcej 70 proc. - podał.
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: Ministerstwo Zdrowia

Szef resortu zdrowia pytany był w TVN 24 m.in. o szczepienia przeciw COVID-19. - W tej chwili mamy tutaj, przed chwilą sprawdzałem, 198 tys. szczepień wykonanych w skali kraju. I to jest naprawdę liczba, która nas pozycjonuje nieźle w Europie. Wczoraj pod względem liczby bezwzględnej byliśmy na trzecim miejscu - powiedział Niedzielski.

- Jak popatrzymy na liczbę złożonych zamówień w etapie zerowym, to w zasadzie wyczerpuje to tę pierwszą turę zamówień, bo tam się pojawiło 205 tys. zamówień. Dopiero teraz jest złożone kolejnych 200 tys. zamówień, które przez weekend realizowane są tak, aby w przyszłym tygodniu znowu utrzymać to tempo szczepień, które w tej chwili pewnie będzie wynosiło 200 tys. czy 250 tys. tygodniowo - dodał.

en szczepionka 663.jpg
Jak się zaszczepić na koronawirusa? Sprawdź, kiedy możesz się zgłosić i jak wygląda procedura

"Wskaźnik będzie rósł"

Przypomniał, że w obecnie szczepione są osoby z grupy zero. - Ta faza będzie trwała co najmniej przez najbliższe tygodnie - zaznaczył. Minister przypomniał też, że 15 stycznia rozpoczynają się zapisy na szczepienia powszechne.

Odniósł się do pytania, kto wtedy może się zapisać do systemu szczepień, czy tylko seniorzy, czy każdy chętny. - Po pierwsze przed 15 (stycznia) bardzo precyzyjne określimy, kogo prosimy teraz o zgłaszanie się, bo wykonywane są pewne dwie czynności równolegle, tzn. my dla danych roczników, o których zdecydujemy, że będą w pierwszej kolejności (szczepione) wystawimy tzw. e-skierowania i te osoby będą mogły w ramach e-skierowania zapisać się w tym punkcie, który preferują na szczepienia. To ogłosimy tuż przed 15 stycznia i na pewno nie będzie tak, że wszyscy naraz będą zapisywani - powiedział.

- My chcemy dokonać pewnego wyboru z tej grupy pierwszej i raczej to będzie wybór, który będzie dotyczył roczników najbardziej zaawansowanych wiekowo. Do tego namawiają nas eksperci, m.in. z rady medycznej, żeby skoncentrować pierwszy wysiłek szczepionkowy, na tych, dla których największych zagrożeniem jest zachorowanie na koronawirusa - wskazał.

Czytaj także:

Mówił, że dzięki temu pandemia co prawda nie zniknie, ale stanie się mniej śmiertelna, mniej dolegliwa społecznie.

Szef resortu zdrowia pytany był też m.in. o to, kiedy wszyscy chętni zostaną w Polsce zaszczepieni, jeśli dostawy szczepionek będą takie jak planuje polski rząd. - Teraz mamy około 50 proc. chętnych, mówię o osobach dorosłych. Wydaje się, że ten wskaźnik będzie rósł im bardziej będzie się uwiarygadniał proces szczepienia. Jeżeli mówimy o tym, że jest mniej więcej 32 mln osób, to jak sobie z tego policzymy 70 proc., to jest około 21-22 mln szczepionek. Jeżeli weźmiemy sobie 3-4 mln wydolność do szczepienia, jeżeli nie pojawi się bariera związana z dostawami szczepionek, a ona przestanie się pojawiać od kolejnego kwartału, to myślę, że w drugim kwartale możemy szczepić efektywnie rzeczywiście te blisko 4 mln - mówił Niedzielski.

Kolejna faza szczepień

Koronawirus COVID-19 szczepienie szczepionka free shutterstock 1200.jpg
Dworczyk: 18 nieprawidłowych odczynów poszczepiennych na blisko 190 tys. zaszczepionych

Jednocześnie podał, że do końca pierwszego kwartału "to będzie szczepienie raczej na poziomie 5 mln góra". - Myślę, że do września będziemy w stanie zaszczepić wszystkich chętnych, o ile ich będzie mniej więcej 70 proc. - wskazał Niedzielski.

Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków.

Czytaj także:

Od 25 stycznia ruszą szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w piątek rano w dziennym raporcie zamieszonym na Twitterze podała, że wykonano w Polsce 188 956 szczepień przeciw COVID-19; liczba dawek dostarczonych do Polski - 697 320; liczba dawek dostarczonych do punktów - 204 375; liczba zutylizowanych szczepionek - 238, liczba niepożądanych odczynów - 18.

Powrót dzieci do szkół

- Jest za wcześnie, by podjąć decyzję o powrocie uczniów do szkół. Wszystko będzie zależeć od tego, co się będzie działo w te pierwsze trzy dni przyszłego tygodnia - powiedział Adam Niedzielski. Mówił, że chodzi m.in. o dzienny wskaźnik zakażeń i sytuację w Europie.

Szef resortu zdrowia pytany był o to, czy 18 stycznia, czyli po zakończeniu ferii zimowych, uczniowie wrócą do szkół.

- Jestem tuż po posiedzeniu rady medycznej przy panu premierze, na której dyskutowaliśmy co będziemy robili po 18 stycznia i niestety nie mamy rozstrzygnięcia. Na razie jedyną odpowiedzią, jaką mamy, jest to, że w przyszłym tygodniu rozpoczniemy proces testowania nauczycieli, którzy zajmują się nauczaniem w klasach I-III, ale to w żaden sposób nie przesądza, że ta decyzja zostanie podjęta, bo musimy mieć jeszcze co najmniej kilka dni, by obserwować, jaki będzie epidemiczny skutek świąt i sylwestra - odpowiedział minister.

pkr

Czytaj także

Rektor WUM był obecny osobiście podczas szczepień celebrytów? Minister zdrowia prosi o wyjaśnienia

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 18:11
Minister zdrowia Adam Niedzielski zwrócił się do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniewa Gacionga o ustosunkowanie się do informacji o jego obecności podczas szczepień osób ze świata kultury i polityki - wynika z pisma, udostępnionego przez ministra na Twitterze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka mRNA - najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 09:56
W audycji "Eureka" wszystkie zawiłości związane ze szczepionką mRNA, jej powstaniem, sposobem działania, a także konsekwencjami jej stosowania, wyjaśni dr Leszek Borkowski - farmakolog kliniczny, były szef Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, szef Fundacji Razem w Chorobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka Pfizera skuteczna na nowe mutacje koronawirusa. Są wyniki wstępnych badań

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:56
Szczepionka firm Pfizer/BioNTech wydaje się równie skuteczna w przypadku nowych, bardziej zakaźnych wariantów powodującego COVID-19 wirusa SARS-CoV-2, jak wobec jego najbardziej powszechnej wersji - informują naukowcy z USA.
rozwiń zwiń