X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pan szczepi celebrytów, ubeków. Na litość boską". Minister edukacji do rektora WUM

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 09:43
- Proszę o refleksję, bo to, co pan wyprawia, jest po prostu żenujące - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odnosząc się do oświadczenia rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Pan szczepi celebrytów, ubeków. Na litość boską, może warto podjąć męską decyzję - dodał.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek
Minister edukacji i nauki Przemysław CzarnekFoto: PAP/Piotr Nowak
Projekt bez tytułu 1200.jpg
"Zabrakło odwagi cywilnej". Jest odpowiedź ministra zdrowia na oświadczenie rektora WUM

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong wystosował oświadczenie, w którym oznajmił, że nie ustąpi ze swojej funkcji. Podania się rektora do dymisji oczekiwał minister zdrowia Adam Niedzielski po ujawnieniu nieprawidłowości przy szczepieniach przeciwko koronawirusowi na uczelni. Z 450 dawek szczepionki, przeznaczonych dla personelu medycznego tej placówki, blisko 200 dawek przeznaczono dla osób, które nie były pracownikami WUM.

Czytaj także:

Rektor ocenił w swoim oświadczeniu m.in., że "kryzys wizerunkowy", który dotknął WUM w związku z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko COVID-19 jest efektem "nie tylko błędów popełnionych przez spółkę Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o., ujawnionych w wyniku wewnętrznej kontroli uczelni (wszelkie konsekwencje służbowe zostały już wyciągnięte), lecz także bezprecedensowego manipulowania opinią publiczną przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego".

pap WUM 1200.jpg
"To patologia". Strzeżek o szczepieniu na WUM celebrytów poza kolejnością

Wyraził też opinię, że "naciski Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność".

"Proszę o refleksję"

Minister edukacji i nauki poproszony w TVP Info o komentarz do oświadczenia zwrócił się bezpośrednio do rektora. Poprosił o refleksję i "podjęcie męskiej decyzji".

- Proszę o refleksję, bo to, co pan wyprawia i te wypowiedzi, ale również te obrony ze strony pana kolegów, to jest po prostu żenujące. Wszyscy widzą, co się stało. Ogrom nieprawidłowości jest przerażający. 200 osób zaszczepionych poza kolejnością i to w placówce uniwersytetu medycznego, który powinien dokładnie wiedzieć, że w pierwszej kolejności, przy tej ilości szczepionki, jaką mamy, muszą być szczepieni ci, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Pan szczepi celebrytów, ubeków. Na litość boską, może warto podjąć męską decyzję - zwrócił się do rektora WUM Przemysław Czarnek, dodając, że rektor "kompromituje się też w oczach studentów".

- Studenci to widzą. Świat akademicki to widzi. Ja się tylko dziwię, że nie widzą tego rektorzy innych uczelni. Jakoś nie słyszę stanowiska KRASP (Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich - red.) - zaznaczył minister edukacji i nauki.

Kara dla WUM "przestrogą dla innych"

Przemysław Czarnek zauważył też, że autonomia uczelni jest określona w konstytucji. - Ta autonomia jest pewną tradycją, ale jest też potrzebna do tego, byśmy mieli wolność badań naukowych, ale podkreślam, autonomia przysługuje w pierwszej kolejności profesorowi w ramach jego badań, a nie rektorowi jako kierownikowi jednostki - powiedział.

- Tymczasem niektórzy rektorzy traktują autonomię jako swoją zupełną bezkarność i dowolność działania, również działania polegającego na dyscyplinowaniu profesorów. To nie ma nic wspólnego z autonomią konstytucyjną i autonomią ustawową - dodał.

Minister pokreślił dalej, że kara nałożona na WUM - 350 tys. zł - jest dotkliwa. - Jest również przestrogą dla tych innych, którzy chcieliby takie rzeczy powtarzać - stwierdził.

Szczepienia poza kolejnością

Pod koniec 2020 r. ujawnione zostały informacje, że w Centrum Medycznym WUM zostały zaszczepione osoby spoza grupy zero, które nie były do tego uprawnione. Wśród tych osób znaleźli się m.in. były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller z żoną.

Szczepionkę otrzymali też m.in. aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn, Wiktor Zborowski, Michał Bajor i Radosław Pazura, satyryk Krzysztof Materna i dyrektor programowy TVN Edward Miszczak. Dodatkowo na liście pojawili się przedsiębiorcy m.in. Zbigniew i Elżbieta Grycan, właściciele sieci popularnych lodziarni, a także małżeństwo twórców firmy "Dr Irena Eris" - Irena Eris i Henryk Orfinger.

pb

Czytaj także

Szef klubu PiS: rektor WUM już dawno powinien podać się do dymisji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:43
- Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong już dawno powinien podać się do dymisji - ocenił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uznaje, że nie musi mówić przepraszam". Anna Zalewska o odmowie podania się do dymisji rektora WUM

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:47
- Nie jestem zaskoczona. Narracja rektora była tak prowadzona cały czas. On nie widzi nic szczególnego w tej sytuacji i nie czuje się w ogóle winny - przyznała w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Służby powinny sprawdzić zakres złamania prawa". Andruszkiewicz o szczepieniach poza kolejką na WUM

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 19:10
- Wierzchołek góry lodowej, który został ujawniony przez dziennikarzy, pokazuje, że dobór osób zaszczepionych na WUM nie był przypadkowy. Pytanie, czy nie powinniśmy poprosić o działania służb antykorupcyjnych, które mogłyby to wyjaśnić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Gościem audycji był również Zdzisław Wolski z Lewicy.
rozwiń zwiń