more_horiz
Wiadomości

Nowe obostrzenia epidemiczne w Polsce. Sprawdź aktualną listę

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 06:00
Wszystkie obowiązujące obostrzenia związane z pandemią zostaną przedłużone co najmniej do niedzieli 18 kwietnia - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to, że zamknięte pozostają między innymi hotele, restauracje i kluby fitness.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Do dotychczasowych zasad sanitarnych, które zostały przywrócone na terenie całego kraju 20 marca, zostały dodane nowe, które obowiązują od 27 marca. Wszystkie obostrzenia potrwają przynajmniej do 18 kwietnia.

niedzielski tt 1200.jpg
Kiedy nastąpi luzowanie obostrzeń? Minister zdrowia wyjaśnia

Sklepy, centra handlowe i punkty usługowe

- Galerie i centra handlowe pozostają zamknięte – z wyjątkiem m.in.: m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni;

- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2 zostaną zamknięte;

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób: 

- Max. 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

- Max. 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

- Zamknięte salony fryzjerskie, salony kosmetyczne i salony urody.

Hotele

- Zamknięte hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych);

Z hoteli mogą korzystać załogi statków powietrznych, kierowcy wykonujący transport drogowy, członkowie obsady pociągu, goście będący kontrolerami Najwyższej Izby Kontroli, czy dziennikarze w związku z wykonywaniem zawodu.

>>Czytaj<< Minister zdrowia: od soboty przez dwa tygodnie dodatkowe zasady bezpieczeństwa 

Gastronomia

- Restauracje i działalność gastronomiczna – dopuszczone jest przygotowywanie i wydawanie posiłków tylko w formie „na wynos” lub w dostawie;

- Gastronomia będzie mogła serwować posiłki i napoje w pociągach objętych obowiązkową rezerwacją miejsc.

horban 663 twitter.jpg
"Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny". Prof. Horban ostrzega: możemy zamknąć Polskę

Szkoły, uczelnie, żłobki i przedszkola

- Szkoły podstawowe, ponadpodstawowe – nauka w trybie zdalnym, także w szkołach ponadpodstawowych: sportowych, mistrzostwa sportowego, szkół z oddziałami sportowymi i oddziałami mistrzostwa sportowego, zajęcia będą realizowane zdalnie;

- Placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego oraz szkoły dla dorosłych – nauka w trybie zdalnym do 11 kwietnia;

Zasady działania szkół i placówek specjalnych pozostają również bez zmian.

- Uczelnie i szkoły wyższe – nauka w trybie zdalnym;

- Przedszkola i żłobki zamknięte – wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników służb medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

>>Czytaj<< Przedszkola zamknięte na dwa tygodnie. Minister podpisał rozporządzenie

Teatry, kina, miejsca kultu religijnego, dyskoteki

- W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 osoba na 20 m2, obowiązek zachowania 1,5 m dystansu oraz obowiązek zakrywania ust i nosa;

- Zamknięte kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);

- Zawieszenie działalności teatrów, muzeów, galerii sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);

- Zamknięte sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;

- Zakaz prowadzenia dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Obostrzenia te nie dotyczą jednak sportowych klubów tanecznych.

>>Czytaj<< Eksperci: ograniczenie mobilności i szczepienia to najskuteczniejsze metody w walce z COVID-19

Sport – tylko zawodowy

Obiekty sportowe ograniczają swoją działalność wyłącznie do sportu zawodowego, a wszelkie wydarzenia będą mogły odbywać się bez udziału publiczności.

- Ograniczenie działalności basenów (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);

- Zamknięte stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie;

Mateusz Morawiecki lekarze KPRM 1200.jpg
"Są potrzebnym elementem leczenia COVID-19". Premier o szpitalach tymczasowych

Podróżni

- Obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granicę statkami powietrznymi, transportem kolejowym, pojazdem samochodowym w tym m.in. pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym.

Kwarantanny nie obowiązuje w przypadku przekraczania granicy Polski w ramach wykonywania czynności zawodowych przez załogi statków powietrznych, rybaków, kierowców wykonujących przewozy w ruchu międzynarodowym powracających do Polski lub jadących przez Polskę tranzytem. Kwarantanny nie stosuje się też wobec załóg pociągów.

Niedziele handlowe

Premier Mateusz Morawiecki przekazał, że w chwili obecnej rząd nie planuje wprowadzenia zmian w kwestii niedzieli handlowych.

Zarówno premier jak i minister zdrowia podtrzymują apel o przestrzeganie zaleceń sanitarnych, utrzymywanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa i dezynfekcję.

Minister zdrowia zaapelował także o ograniczenie przemieszczania się oraz przejście na pracę zdalną także w prywatnych firmach.

as

Zobacz także

Zobacz także