more_horiz
Wiadomości

78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Węgrzynek: opór zaskoczył Niemców

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 04:42
W południe rozpoczną się uroczystości w hołdzie bohaterom Powstania w Getcie Warszawskim. Przy Pomniku Bohaterów Getta będą składane wieńce oraz odmówiona zostanie modlitwa w intencji poległych i zamordowanych.
Gen. Jurgen Stropp, dowódca SS w otoczeniu oficerów na terenie walczącego getta warszawskiego
Gen. Jurgen Stropp, dowódca SS w otoczeniu oficerów na terenie walczącego getta warszawskiegoFoto: PAP/CAF

19 kwietnia 1943 roku, grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła walkę z Niemcami.

pomnik bohaterow getta pap 1200.jpg
"Walka o życie i ludzką godność". Naczelny Rabin Polski o powstaniu w getcie warszawskim

Wicedyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Hanna Węgrzynek przypomina, że ci, którzy podjęli walkę próbowali sprzeciwić się Niemcom, którzy przystąpili do ostatecznego zlikwidowania "dzielnicy żydowskiej" i wymordowania pozostających tam około 50 - 60 tysięcy Żydów.

Posłuchaj
00:26 11027239_3.mp3 Dyr. M.G.W. H.Węgrzynek o obchodach 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (IAR)

 

Hanna Węgrzynek podkreśla, że 19 kwietnia to dzień wyjątkowo symboliczny, ponieważ było to pierwsze "powstanie wielkomiejskie". Wicedyrektor Muzeum dodaje, że opór jaki postawili Żydzi zaskoczył Niemców, którzy po pierwszym dniu walk wycofali się, więc "było to symboliczne zwycięstwo".

Hanna Węgrzynek podkreśla, że żydowscy bojownicy mieli różne motywacje do tego, by chwycić za broń i podjąć 19 kwietnia 1943 roku nierówną walkę z Niemcami. - Niektórzy chcieli wziąć odwet za zamordowane swojej rodziny, bliskich, przyjaciół. Byli i tacy, którzy widzieli pewną szansę, na to, że uda im się przetrwać kolejną akcję likwidacyjną i pozostaną w mieście i gdzie przetrwają - wyjaśnia.

Niemcy wymordowali około 7 tysięcy cywili

W czasie pacyfikacji Powstania w Getcie Niemcy wymordowali około 7 tysięcy cywili, większość z nich zginęła w płonących kamienicach, które były podpalane przez oddziały walczące z powstańcami. Podczas walk poległa również większość powstańców.

Powstanie w getcie - zobacz serwis historyczny

Hanna Węgrzynek przypomina, że w hołdzie tym wszystkim, którzy podjęli wtedy walkę, jak i w geście pamięci o wszystkich ofiarach Getta Warszawskiego w południe rozpocznie się uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta. Poszczególne delegacje w odstępach czasowych będą składały kwiaty, naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówi modlitwę. Po tej uroczystości spod Pomnika Bohaterów Getta wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie do Umschlagplatzu, po drodze odwiedzając najważniejsze miejsca dla walk w Getcie Warszawskim.

Uroczystości będą transmitowane w internecie na stronie Muzeum Getta Warszawskiego www.1943.pl oraz na stronie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Hanna Węgrzynek dodaje, że na stronach Muzeum i Towarzystwa będzie można znaleźć również wiele treści i wydarzeń związanych w Powstaniem w Getcie Warszawskim. Będą to artykuły poświęcone gettu i powstaniu, zdjęcia, będą tam też zamieszczone między innymi wywiady ze świadkami tamtych wydarzeń oraz naukowcami.

Powstanie było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie, zakończyło się w połowie maja. W walkach i egzekucjach zginęła większość bojowników, a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Większość budynków z terenu getta została spalona. Ostatnim akordem likwidacji "dzielnicy żydowskiej w Warszawie" było wysadzenie 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi na ulicy Tłomackie.

dn

Zobacz także

Zobacz także