Szef MSZ o spotkaniu Biden-Putin: nie należy spodziewać się zniesienia sankcji wobec Rosji

- Nie należy spodziewać się zniesienia nałożonych na Rosję sankcji, można za to oczekiwać, że prezydent USA Joe Biden zaprezentuje silne stanowisko m.in. ws. prowadzonej permanentnie przez Rosję wojny hybrydowej - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, pytany o nadchodzące spotkanie przywódców USA i Rosji.

2021-06-09, 09:56

Szef MSZ o spotkaniu Biden-Putin: nie należy spodziewać się zniesienia sankcji wobec Rosji
Zbigniew Rau. Foto: Tymon Markowski/MSZ

Prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji - Joe Biden i Władimir Putin - spotkają się 16 czerwca w Genewie.

W środę w Programie Pierwszym Polskiego Radia szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił, że spotkanie samo w sobie "nie jest niczym nieoczekiwanym ani szczególnym". "Z samym Władimirem Putinem spotykało się w cztery oczy kilku prezydentów USA, ostatnio Barack Obama i Donald Trump" - zaznaczył minister.

Powiązany Artykuł

Biden PAP-663.jpg
Prof. Krzysztof Miszczak: USA będą chciały prowadzić politykę dwutorowej współpracy z Rosją

Jak zauważył, same spotkania tego typu nie zmieniają "pryncypialnie" polityki Stanów Zjednoczonych w stosunku do Rosji. - Nie należy spodziewać się zniesienia sankcji amerykańskich wobec Rosji - tego na pewno nie (...). Można spodziewać się, że prezydent Biden zaprezentuje silne stanowisko w kwestii permanentnie prowadzonej przez Rosję wojny hybrydowej, nielegalnej aneksji Krymu, czy też ingerencji rosyjskiej na Białorusi - podkreślił Rau.

Jego zdaniem prezydent USA może poruszyć też kwestię zobowiązań międzynarodowych Rosji "w zakresie przestrzegania praw człowieka".

REKLAMA

Czytaj również:

Jak wskazał minister, USA i Rosja są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ, więc na pewno omówione zostaną także zagadnienia związane z konfliktami regionalnymi, kontrolą zbrojeń czy polityką klimatyczną.

Po ogłoszeniu daty spotkania Bidena z Putinem Biały Dom informował, że dąży do przywrócenia "przewidywalności i stabilności" w stosunkach USA-Rosja, w związku z czym przywódcy tych krajów omówią "pełen zakres pilnych kwestii". Z kolei Kreml za pośrednictwem komunikatu przekazał, że prezydenci mają omówić przede wszystkim przyszłość dwustronnych stosunków, walkę z pandemią COVID-19, problemy związane ze strategiczną stabilnością nuklearną oraz konflikty regionalne.

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej