"Emerytura za staż". Solidarność złożyła w Sejmie dokumenty rejestrujące komitet
Solidarność złożyła w Sejmie wniosek pod inicjatywą obywatelską "Emerytura za staż", wraz z wymaganymi prawem podpisami. Pełnomocnikiem komitetu jest przewodniczący związku Piotr Duda. Poinformował o tym podczas briefingu prasowego rzecznik Solidarności Marek Lewandowski.
2021-06-18, 15:30
Wyjaśnił, że teraz marszałek Sejmu ma dwa tygodnie na sprawdzenie i zarejestrowanie wniosku. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, od początku lipca będziemy już prowadzić kampanię i zbierać podpisy - powiedział. Marek Lewandowski dodał, że komitet będzie miał na to 3 miesiące. Zapowiedział też, że z końcem września projekt wraz z podpisami powinien być złożony w Sejmie.
Powiązany Artykuł
Resort finansów: 9 na 10 emerytów zyska podatkowo na Polskim Ładzie
Zgodnie z prawem, wniosek o zarejestrowanie komitetu inicjatywy obywatelskiej musi być poparty tysiącem podpisów. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda powiedział, że do Sejmu przywiózł 2 tysiące podpisów. Odnosząc się do inicjatywy "Emerytura za staż" powiedział, że "jest to dopełnienie zobowiązania z 2012 roku".
Mówił też, co proponuje się w projekcie ustawy. W myśl propozycji, kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowanych 35 latach pracy, a mężczyźni 40 latach. - Jedynym progiem, by móc przejść na tą emeryturę to jest uzbieranie minimalnego kapitału, a minimalny kapitał będzie oscylował na poziomie minimalnej emerytury w danym roku - powiedział.
Posłuchaj
- Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Polski Ład ma propozycje dla seniorów
- "Nie znacie dnia ani godziny". Piotr Duda zapowiada kroki prawne ws. pomnika Solidarności w Warszawie
- Jan Rulewski: Solidarność była, jest i będzie fenomenem
Piotr Duda zapewnił, że emerytury stażowe po przepracowaniu przez kobiety 35 lat i przez mężczyzn 40 nie będą - jak to określił - głodowe. Jak mówił, kto będzie chciał przejść na emeryturę, na pewno będzie miał uzbierany minimalny kapitał. Dodał, że skorzystanie z emerytury stażowej ma być dobrowolne.
Posłuchaj
Zgodnie z prawem, pod projektem obywatelskim ustawy musi się podpisać 100 tysięcy obywateli. Piotr Duda zapowiedział, że Solidarność będzie chciała zebrać ich znacznie więcej.
nt
REKLAMA