"W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu". Ziobro wyraził solidarność z prezes SN

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wyraził solidarność z ubiegłotygodniowym stanowiskiem Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej, w którym stwierdziła, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest w pełni niezależna, a sędziowie tej Izby są w pełni niezawiśli w orzekaniu.

2021-07-21, 19:20

"W Polsce obowiązuje konstytucja i zasada legalizmu". Ziobro wyraził solidarność z prezes SN

Powiązany Artykuł

sąd najwyższy free shutt 1200 .jpg
Prezes SN: jestem głęboko przekonana, że Izba Dyscyplinarna jest w pełni niezależna

Minister Zbigniew Ziobro powiedział, że stanowisko Małgorzaty Manowskiej było jedynym możliwym w kontekście wcześniejszego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Posłuchaj

Z. Ziobro: stanowisko prezes SN było jedynym możliwym w świetle orzeczenia TK (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Zbigniew Ziobro mówił też, że w Polsce obowiązuje konstytucja, zasada legalizmu i "w oparciu o te zasady nie ma możliwości realizacji bezprawnych - w świetle polskiego prawa, ale też i w świetle prawa europejskiego - postanowień sądu w Luksemburgu i zawieszenia jednego z organów polskiego Sądu Najwyższego, to znaczy Izby Dyscyplinarnej".

Prezes Małgorzata Manowska poinformowała w swoim oświadczeniu także o uchyleniu zarządzenia dotyczącego wykonania postanowienia TSUE z 8 kwietnia o zawieszeniu stosowania przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej w sprawach dyscyplinarnych sędziów do czasu wydania ostatecznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.\

Powiązany Artykuł

Ziobro PAP-1200.jpg

Dzień wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

Czytaj także:

I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska w wydanym oświadczeniu podkreśliła, że wyłączne kompetencje do określania instytucjonalnych ram funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości posiada polski ustawodawca. Zaznaczyła, że "Sąd Najwyższy, tak jak i inne organy władzy sądowniczej, orzeka w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Sędziowie, obejmując urząd, składają przysięgę na wierność Rzeczypospolitej Polskiej, a w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji RP oraz ustawom".

Małgorzata Manowska podkreśliła w oświadczeniu, że z traktatów tworzących Unię Europejską jasno wynika, że "Rzeczpospolita Polska nie przekazała Unii kompetencji do stanowienia prawa w zakresie organizacji wymiaru sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej".

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej