more_horiz
Wiadomości

Prezydent przekaże w Kijowie sprzęt medyczny. Wiceszef MSZ: dzięki pomocy wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 10:52
- Dzięki pomocy innym krajom w walce z pandemią realizujemy bardzo istotne cele polskiej polityki zagranicznej. Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy nasze relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
Wiceszef MSZ Paweł JabłońskiFoto: PAP/Wojtek Jargiło

Wiceminister Jabłoński podkreślił, że Polska od wybuchu pandemii w ubiegłym roku wysłała konwoje z pomocą humanitarną, rzeczową do kilkunastu państw, m.in. na Ukrainę i Białoruś. Dodał, że Polska wysyłała również zespoły medyczne.

Kraj solidarny

- Polska pomoc jest obecna na całym świecie. Polska jest krajem solidarnym, solidarność jest naszą narodową cechą od zawsze – z tym się Polska kojarzy, to jest nasze dziedzictwo. Dzięki solidarności wywalczyliśmy wolność i dziś dzięki solidarności pomagamy także naszym partnerom, przyjaciołom - powiedział.

Ocenił, że dzięki takiej pomocy realizowane są również ważne cele polskiej polityki zagranicznej.

- Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy nasze relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy, bo takie gesty są pamiętane przez lata i dzięki takim gestom będziemy na długo bardzo dobrze pamiętani, będziemy mogli bardzo dobrze rozwijać nasze relacje, przyjaźń z takimi państwami jak Ukraina czy inne kraje, którym pomagamy - zaznaczył.

Oficjalne przekazanie

O szczegółach przekazania sprzętu poinformował wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. - Prezydent Andrzej Duda przekaże oficjalnie 24 sierpnia, podczas swojej wizyty zagranicznej, ten właśnie sprzęt, który w bardzo dużym konwoju wyrusza na Ukrainę - poinformował podczas konferencji o przekazaniu przez Polskę pomocy w postaci sprzętu medycznego dla Ukrainy w ramach Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy.


Posłuchaj
00:17 11249508_2.mp3 Piotr Ćwik zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda oficjalnie przekaże sprzęt medyczny podczas wizyty na Ukrainie (IAR)

szczepionki polska ukraina 1200.jpg
"Kolejna forma wsparcia". MSZ: Polska przekaże Ukrainie szczepionki przeciw COVID-19

Jak podkreślał wiceszef Kancelarii Prezydenta, przekazanie sprzętu jest przejawem solidarności europejskiej realizowanej w regionie.

- Cieszmy się z tego, że udaje się skutecznie pomagać naszym sąsiadom - mówił. - Ukraina jest jednym z naszych strategicznych partnerów, jeśli chodzi o działania wschodnie i w takim wymiarze na to patrzymy, także na tę wizytę pana prezydenta, która niebawem rozpocznie się na Ukrainie - dodał.

Transport

W tirach wyjeżdżającym na Ukrainę jest m.in. kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych i kilka milionów maseczek.


Posłuchaj
00:23 11249508_1.mp3 Polska przekaże Ukrainie sprzęt medyczny do walki z COVID-19 (IAR)

- Zwłaszcza w kryzysach widać, jest bardzo potrzebne jest sprawnie działające państwo, instytucje, które są w stanie nie dość, że zabezpieczyć swoje interesy, interesy swoich obywateli, to jeszcze mogą prowadzić działalność wspierania innych krajów - mówił w środę w Białej Podlaskiej szef RARS Michał Kuczmierowski.

- Dzisiaj wyjeżdża jeden z większych transportów, które do tej pory wyjechały z taką pomocą - to jest 20 tirów, które przewiozą kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych, które przewiozą kilka milionów maseczek, kilka milionów rękawiczek, fartuchów - tych środków, które są potrzebne do walki z koronawirusem - mówił.

Czytaj także:

Kuczmierowski powiedział, że w drodze na Ukrainę jest już transport ok. 650 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi.

- To również jest jeden z takich elementów, które w ramach tej współpracy Partnerstwa Wschodniego jesteśmy w stanie zabezpieczyć, żeby właśnie wesprzeć Ukraińców w walce z koronawirusem - podkreślił prezes RARS.

dz

Zobacz także

Zobacz także