Dodatki finansowe dla żołnierzy zabezpieczających granicę z Białorusią. Jest decyzja szefa MON

"Każdego dnia ponad 3 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej; spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy" - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

2021-10-12, 15:27

Dodatki finansowe dla żołnierzy zabezpieczających granicę z Białorusią. Jest decyzja szefa MON
Żołnierz na granicy z Białorusią. Foto: Forum/Michal Kosc

Powiązany Artykuł

Mariusz Błaszczak PR 1200.jpg
Błaszczak: powstaje ustawa, która będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej na granicy z Białorusią

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał na Twitterze informację o przyznaniu dodatków dla żołnierzy pełniących służbę na wschodniej granicy Polski. 

"Każdego dnia ponad 3 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność i codziennie muszą mierzyć się z niesamowitą presją. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze we wtorek.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni, ale Sejm zgodził się przedłużenie go o kolejne 60 dni. Został wprowadzony - jak argumentowano - w związku z sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów.

Presja migracyjna

Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.

Od sierpnia polska Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla cudzoziemców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę.

Czytaj także:

Granice z Białorusią - obok funkcjonariuszy Straży Granicznej - patrolują także żołnierze.

W piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że dzień wcześniej patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem ze SG patrolują granicę. Jak zaznaczyła, prawdopodobnie strzały te oddano przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało.

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej