Dodatki finansowe dla żołnierzy zabezpieczających granicę z Białorusią. Jest decyzja szefa MON
"Każdego dnia ponad 3 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej; spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy" - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.
2021-10-12, 15:27
Powiązany Artykuł
Błaszczak: powstaje ustawa, która będzie podstawą do zbudowania stałej zapory inżynieryjnej na granicy z Białorusią
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał na Twitterze informację o przyznaniu dodatków dla żołnierzy pełniących służbę na wschodniej granicy Polski.
"Każdego dnia ponad 3 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność i codziennie muszą mierzyć się z niesamowitą presją. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu dodatków finansowych dla tych żołnierzy, którzy obecnie bronią polskiej granicy" - napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze we wtorek.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni, ale Sejm zgodził się przedłużenie go o kolejne 60 dni. Został wprowadzony - jak argumentowano - w związku z sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów.
Presja migracyjna
Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.
Od sierpnia polska Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla cudzoziemców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę.
- Jak wygląda zorganizowany proceder migracyjny? Prokuratura ujawnia szczegóły
- Podejrzany o przemycanie migrantów z Białorusi trafi do aresztu. Sąd podjął decyzję
Granice z Białorusią - obok funkcjonariuszy Straży Granicznej - patrolują także żołnierze.
W piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że dzień wcześniej patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem ze SG patrolują granicę. Jak zaznaczyła, prawdopodobnie strzały te oddano przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało.
REKLAMA
kp
REKLAMA