Wybory w PO. Przegrana kandydatów wspartych przez Donalda Tuska na Pomorzu i na Dolnym Śląsku
Pojawiają się pierwsze wyniki wyborów w Platformie Obywatelskiej. - Donald Tusk nie musi się obawiać o swój los, był jedynym kandydatem w głosowaniu na szefa partii, ale popierani przez niego kandydaci przegrywają w regionach. Agnieszka Pomaska przegrała na Pomorzu, a Roman Szełemej na Dolnym Śląsku - zauważa portal TVP Info, komentując pierwsze doniesienia o rezultatach głosowania.
2021-10-23, 23:30
Powiązany Artykuł
Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich? Jest stanowcza deklaracja lidera PO
W sobotę w PO odbywały się wybory szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego partii. Jedynym kandydatem na szefa partii był Donald Tusk. Tylko jeden kandydat startował w wyborach szefach struktur w Warszawie i na Mazowszu. Jeśli chodzi o wybory szefów partii w regionach, więcej niż jednego kandydata wystawiono w sześciu spośród nich.
Pomorze
Niespodzianką zakończyło się głosowanie na Pomorzu, gdzie Mirosław Struk pokonał wspieraną przez Donalda Tuska Agnieszkę Pomaskę.
"Gratulacje dla nowego Przewodniczącego Regionu Pomorskiego PO @strukmieczyslaw. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i wsparcie w tych ostatnich tygodniach. Mile wspominam wszystkie spotkania w pomorskich powiatach. Do zobaczenia na kolejnych!"– napisała Agnieszka Pomaska w sobotę wieczorem na Twitterze.
REKLAMA
Przed wyborami posłankę wsparł m.in. lider PO Donald Tusk. Mieczysława Struka popierał natomiast dotychczasowy przewodniczący Sławomir Neumann.
Dolny Śląsk
Niespodzianką zakończyły się także wyniki na Dolnym Śląsku. Jak poinformował nieoficjalnie PAP szefem lokalnych struktur nie zostanie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, któremu mógł się cieszyć poparciem m.in. Tuska, Grzegorza Schetyny oraz Rafała Trzaskowskiego.
Więcej głosów miał zebrać Michał Jaros, który w sobotę wieczorem zamieścił na swoim Twitterze tylko jedno słowo: "Dziękuję!". Przed wyborami poparcia udzielili mu m.in. Bogdan Zdrojewski i poseł Robert Kropiwnicki.
REKLAMA
- Tusk chwali się budową dróg za rządów PO. Minister infrastruktury: po swojemu ocenia rzeczywistość
- Marcin Kierwiński: wszelkie rozwiązania wspierające rodzinę zaczął Donald Tusk i PO
Śląskie
Wojciech Saługa pozostanie szefem regionu śląskiego Platformy Obywatelskiej - w sobotę pokonał prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, otrzymując 67,2 proc głosów - wynika z informacji podanych na Twitterze Saługi.
"Dziękuję za Wasze głosy! Ruszamy do pracy, bo cel jest jeden #WygramyŚląskie" – napisał na Twitterze Saługa. Obok pojawiła się informacja, że otrzymał 67,2 proc. głosów.
Sam Saługa, który był także dotąd szefem regionu, potwierdził w rozmowie z PAP, że otrzymał 802 głosy, a jego rywal, Arkadiusz Chęciński 391 głosów.
REKLAMA
Przed wyborami poparcia Sałudze udzielili: Borys Budka, europosłowie Jerzy Buzek i Jan Olbrycht oraz posłowie: Izabela Leszczyna, Krystyna Szumilas, Gabriela Lenartowicz, Tomasz Głogowski i Wojciech Król. Jego rywala, prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego wspierali zaś samorządowcy, m.in. Rafał Trzaskowski.
Warmia i Mazury
Poseł Jacek Protas pozostanie szefem regionu warmińsko-mazurskiego Platformy Obywatelskiej. W sobotę pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia, uzyskując 72 proc. głosów - wynika ze wstępnych danych komisji wyborczej.
Informację o wstępnych wynikach głosowania na szefa warmińsko-mazurskiej PO przekazał PAP przewodniczący Regionalnej Komisji Wyborczej Marcin Politewicz. - Oddano w sumie 570 ważnych głosów. Jacek Protas otrzymał 72 proc. głosów, Ryszard Kuć 28 proc. - powiedział.
Protas przewodniczy zarządowi regionu Platformy od 2006 roku. Od 2015 r. jest posłem PO. Wcześniej działał w samorządzie terytorialnym - pełnił funkcje m.in. marszałka województwa warmińsko-mazurskiego, starosty lidzbarskiego i przewodniczącego rady miejskiej Lidzbarka Warmińskiego.
W sobotę w lokalnych biurach Platformy w całym kraju odbywały się wybory wewnętrzne, podczas których członkowie partii wybierali przewodniczącego partii oraz liderów struktur regionalnych i powiatowych.
Warmińsko-mazurskie było jednym z sześciu województw w kraju, w których startował więcej niż jeden kandydat do funkcji szefa regionalnych struktur PO.
Lubelskie
Były poseł Stanisław Żmijan został szefem PO w regionie lubelskim, ze znaczną przewagą pokonując dwóch rywali, Piotra Górskiego i Grzegorza Nowakowskiego - wynika z informacji PAP.
Region lubelski był jedynym, gdzie było aż trzech kandydatów na przewodniczącego. Rywalizowali oni o stanowisko, opuszczane przez prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.
Wybory ostatecznie wygrał były poseł PO Stanisław Żmijan, uzyskując, jak wynika z informacji PAP, 342 głosy. Piotr Górski otrzymał 81 głosów, a Grzegorz Nowakowski pięćdziesiąt kilka głosów.
Podkarpacie
W regionie podkarpackim Platformy Obywatelskiej wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który pokonał posła Marka Rząsę - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.
REKLAMA
Wyniki w innych regionach
W Podlaskiem nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Poseł Krzysztof Truskolaski - podała podlaska PO na Twitterze. Truskolaski był jedynym kandydatem. W wyborach nie startował dotychczasowy wieloletni szef PO w regionie poseł Robert Tyszkiewicz.
Z kolei Artur Gierada został wybrany w sobotę na szefa świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej. Poparło go 97 proc. głosujących. Był także jedynym kandydatem ubiegającym się o stanowisko przewodniczącego.
Poseł Tomasz Lenz z Torunia ponownie został szefem Platformy Obywatelskiej w regionie kujawsko-pomorskim. Nowym szefem PO w Bydgoszczy został Michał Sztybel - poinformowały lokalne władze ugrupowania. Jak podała kujawsko-pomorska PO, na Lenza głos oddało 89 proc. uprawnionych. Był jedynym kandydatem.
Dotychczasowy przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Wielkopolsce, poseł Rafał Grupiński został ponownie wybrany na szefa partii w regionie. Polityk był jedynym kandydatem na to stanowisko. W wyborach na szefa wielkopolskiej PO oprócz Grupińskiego zarejestrował się także poseł Waldy Dzikowski – przewodniczący partii w regionie do 2010 r. W poniedziałek Dzikowski ogłosił jednak, że zrezygnował ze startu i poparł Grupińskiego. Obaj politycy przekonywali na wspólnej konferencji prasowej, że mają podobne poglądy, a rywalizacja między nimi o przewodniczenie wielkopolskiej PO nie ma większego sensu. Dzikowski ma zostać wiceprzewodniczącym partii w regionie.
REKLAMA
Na kolejną kadencję wybrano szefa regionu opolskiego Platformy Obywatelskiej. Ponownie został nim marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który nie miał kontrkandydata.
TVP Info/PAP/Twitter/in.
REKLAMA