Wanda Półtawska kończy 100 lat. J. J. Kasprzyk: zrozumiała, jak wielką wartością jest życie

Sto lat kończy Wanda Półtawska - lekarka, doktor psychiatrii i działaczka na rzecz obrony życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Była więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego.

2021-11-02, 02:21

Wanda Półtawska kończy 100 lat. J. J. Kasprzyk: zrozumiała, jak wielką wartością jest życie
Prof. Wanda Półtawska w kwietniu 2021 roku. Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Po wojnie przez kilkadziesiąt lat doktor Wanda Półtawska zajmowała się poradnictwem małżeńskim i rodzinnym. Była przyjaciółką i współpracownicą papieża Jana Pawła II.

Powiązany Artykuł

pap Karol Nawrocki.jpg
Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego". Prezes IPN: to postacie, w których zapisana jest historia Polski

"Wyszła z obozu zwycięsko"

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Wanda Półtawska to osoba o niezwykłym życiorysie.

- To osoba, która nierozerwalnie związana jest z gehenną i losami polskich kobiet w czasie II wojny światowej, trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück, gdzie niemieccy zbrodniarze poddawali je eksperymentom pseudomedycznym - przypomniał.

Posłuchaj

Jan Józef Kasprzyk o dr. Wandzie Półtawskiej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Wanda Półtawska jest ostatnią żyjącą osobą z grupy kobiet poddawanych w KL Ravensbrück zbrodniczym, pseudomedycznym eksperymentom. Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że to doświadczenie miało fundamentalny wpływ na jej życie i działalność.

REKLAMA

- Wyszła z tego obozu zwycięsko - ocaliła życie, ale też zrozumiała wtedy, jak wielką wartością jest życie, dlatego związała swoją karierę zawodową z medycyną, angażując się zarazem w ruchy i działania mające na celu obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - przekonywał.

Czytaj również:

Posłuchaj

Kasprzyk: Półtawska wyszła z obozu zwycięsko (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Szef Urzędu do spraw Kombatantów dodał, że doświadczenie obozowe wpłynęło też na Wandę Półtawską w tak silny sposób, że stała się swoistą strażniczką moralności w medycynie.

- W obozie Ravensbrück niemieccy naukowcy przekraczali granice moralności w medycynie, uzasadniając to dobrem nauki. Wanda Półtawska, będąc poddawaną tym zabiegom, zrozumiała i przekazuje tę wiedzę, że są granice, których przekraczać nie wolno nawet dla dobra medycyny - zaznaczył Jan Kasprzyk.

REKLAMA

Posłuchaj

- Są granice, których przekraczać nie wolno - mówił Jan Józef Kasprzyk (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Odznaczona Orderem Orła Białego

Doktor Półtawska jest autorką blisko 400 publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki małżeństwa i rodziny. Ma tytuł profesora nadzwyczajnego Papieskiej Akademii Teologicznej.

Wydała kilkanaście książek, między innymi wspomnienia z obozu w Ravensbrück - "I boję się snów", przetłumaczone na kilka języków.

W 2016 roku doktor Wanda Półtawska odebrała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego. Otrzymała je w uznaniu zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za propagowanie wartości i znaczenia rodziny we współczesnym społeczeństwie, a także za "chrześcijańskie świadectwo humanizmu i wkład w rozwój katolickiej nauki społecznej".

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej