X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie ma praworządności bez równego traktowania państw". Spotkanie Ziobro z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:51
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro po spotkaniu w Warszawie z komisarzem Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didierem Reyndersem powiedział, że nie ma praworządności bez równego traktowania państw w Unii Europejskiej. Minister podkreślił także, że Polska stoi na stanowisku, iż praworządność musi opierać się na równości.
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas spotkania w Warszawie
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas spotkania w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz

Zbigniew Ziobro mówił na konferencji prasowej, że ta zasada dotyczy także kwestii reformy sądownictwa. Podkreślił, że "Polska reprezentowana przez ten rząd, Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowane przez tego ministra, to kierownictwo (red. resortu), nie zgodzi się nigdy na takie stanowisko, by jednym wolno było wprowadzać pewne zmiany w obszarze sądownictwa, w tym wprowadzenie mechanizmów demokratycznych w zakresie wyboru sędziów, a inne państwa były takiej możliwości pozbawione, bo tak; bo tak ktoś chce, bo tak chce urzędnik Komisji Europejskiej, bo tak chce jakiś sędzia TSUE, bo tego sobie życzy jakiś polityk na przykład w Berlinie; i że Niemcom wolno, a Polakom nie wolno". Minister dodał, że "na to nie ma i nie będzie naszej zgody".

Druga różnica zdań, która ujawniła się w trakcie rozmowy, dotyczyła relacji między Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej a polskim Trybunałem Konstytucyjnym. Zbigniew Ziobro powiedział, że reprezentował stanowisko, iż polski Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa. Minister podkreślił, że pogląd ten ma długą tradycję - "ukształtował się na tle orzecznictwa polskiego sądu konstytucyjnego, już od wielu lat, za czasów kiedy prezesem był pan (red. Marek) Safian, później pan (red. Andrzej) Rzepliński, a tak samo jak i za czasów aktualnego Trybunału Konstytucyjnego i jego składu". - Był to pogląd, który jest sformułowany, że sądem ostatniego słowa jest polski Trybunał Konstytucyjny, w zderzeniu z sądami europejskimi i w zderzeniu w szczególności z sądem jakim jest TSUE - mówił Zbigniew Ziobro.

Posłuchaj
00:31 11406912_2.mp3 Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: Polska chce równego traktowania (IAR)

Dyskusja Zbigniewa Ziobro z Didierem Reyndersem

- Tutaj faktycznie była między nami, i pozostała, rozbieżność - jeśli chodzi o ocenę sytuacji, która ma miejsce wobec rozbieżności orzeczeń - powiedział minister. Dodał, że w ramach dyskusji odwoływał się również do przykładów orzeczeń Trybunałów Konstytucyjnych innych państw, w tym Niemiec.

Posłuchaj
00:28 11406912_1.mp3 Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: sądem ostatniego słowa jest polski TK (IAR) 

Dyskusję z unijnym komisarzem szef resortu sprawiedliwości określił mianem "jasnej, rzeczowej i przebiegającej w dobrej atmosferze". Zbigniew Ziobro powiedział, że komisarz Reynders chciał poznać stanowisko resortu w sprawie stanu prac nad reformą sądownictwa. - Mieliśmy okazję wymienić poglądy oraz zasygnalizować różnice zdań w tych sprawach, w których różnie oceniamy bieg wydarzeń w Polsce jak i w Unii Europejskiej - wskazał szef resortu sprawiedliwości.

Czytaj także:

ng

Czytaj także

"Ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi, ale to się nie uda". Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:42
"Chcąc zanarchizować polskie sądownictwo, Trybunału Sprawiedliwości UE zakwestionował zasadę obowiązującą od dziesięcioleci" - napisał szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do środowego wyroku Trybunału. Polityczne orzeczenie ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi. Jak zapowiedział Prokurator Generalny "nie uda się to".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska nie jest krajem trzeciej kategorii". Ziobro o warunkach stawianych przez szefową KE

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 16:10
- Polskie państwo nie może ulegać bezprawiu; zarówno w sprawie Turowa, jak i w sprawie zmian w sądownictwie Polska nie może i nie powinna zapłacić ani złotówki - ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, pytany o środową decyzję TSUE. Odniósł się także do warunków postawionych przez szefową KE wiążących KPO z likwidacją Izby Dyscyplinarnej SN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reforma sądów powszechnych. Zbigniew Ziobro: wprowadzamy rewolucyjne zmiany

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 21:59
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma sądów powszechnych ma służyć usprawnieniu działania sądów i przybliżeniu ich do ludzi. Resort sprawiedliwości przedstawił w poniedziałek założenia przygotowywanych zmian.
rozwiń zwiń