"Nie ma praworządności bez równego traktowania państw". Spotkanie Ziobro z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro po spotkaniu w Warszawie z komisarzem Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didierem Reyndersem powiedział, że nie ma praworządności bez równego traktowania państw w Unii Europejskiej. Minister podkreślił także, że Polska stoi na stanowisku, iż praworządność musi opierać się na równości.

2021-11-18, 15:51

"Nie ma praworządności bez równego traktowania państw". Spotkanie Ziobro z unijnym komisarzem ds. sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro mówił na konferencji prasowej, że ta zasada dotyczy także kwestii reformy sądownictwa. Podkreślił, że "Polska reprezentowana przez ten rząd, Ministerstwo Sprawiedliwości reprezentowane przez tego ministra, to kierownictwo (red. resortu), nie zgodzi się nigdy na takie stanowisko, by jednym wolno było wprowadzać pewne zmiany w obszarze sądownictwa, w tym wprowadzenie mechanizmów demokratycznych w zakresie wyboru sędziów, a inne państwa były takiej możliwości pozbawione, bo tak; bo tak ktoś chce, bo tak chce urzędnik Komisji Europejskiej, bo tak chce jakiś sędzia TSUE, bo tego sobie życzy jakiś polityk na przykład w Berlinie; i że Niemcom wolno, a Polakom nie wolno". Minister dodał, że "na to nie ma i nie będzie naszej zgody".

Druga różnica zdań, która ujawniła się w trakcie rozmowy, dotyczyła relacji między Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej a polskim Trybunałem Konstytucyjnym. Zbigniew Ziobro powiedział, że reprezentował stanowisko, iż polski Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa. Minister podkreślił, że pogląd ten ma długą tradycję - "ukształtował się na tle orzecznictwa polskiego sądu konstytucyjnego, już od wielu lat, za czasów kiedy prezesem był pan (red. Marek) Safian, później pan (red. Andrzej) Rzepliński, a tak samo jak i za czasów aktualnego Trybunału Konstytucyjnego i jego składu". - Był to pogląd, który jest sformułowany, że sądem ostatniego słowa jest polski Trybunał Konstytucyjny, w zderzeniu z sądami europejskimi i w zderzeniu w szczególności z sądem jakim jest TSUE - mówił Zbigniew Ziobro.

Posłuchaj

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: Polska chce równego traktowania (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Dyskusja Zbigniewa Ziobro z Didierem Reyndersem

- Tutaj faktycznie była między nami, i pozostała, rozbieżność - jeśli chodzi o ocenę sytuacji, która ma miejsce wobec rozbieżności orzeczeń - powiedział minister. Dodał, że w ramach dyskusji odwoływał się również do przykładów orzeczeń Trybunałów Konstytucyjnych innych państw, w tym Niemiec.

Posłuchaj

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro: sądem ostatniego słowa jest polski TK (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Dyskusję z unijnym komisarzem szef resortu sprawiedliwości określił mianem "jasnej, rzeczowej i przebiegającej w dobrej atmosferze". Zbigniew Ziobro powiedział, że komisarz Reynders chciał poznać stanowisko resortu w sprawie stanu prac nad reformą sądownictwa. - Mieliśmy okazję wymienić poglądy oraz zasygnalizować różnice zdań w tych sprawach, w których różnie oceniamy bieg wydarzeń w Polsce jak i w Unii Europejskiej - wskazał szef resortu sprawiedliwości.

REKLAMA

Czytaj także:

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej