40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Akcja "Zapal Światło Wolności" i ponad 100 rocznicowych wydarzeń

140 wydarzeń w całej Polsce przygotował Instytut Pamięci Narodowej na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Są to m.in. wernisaże, prezentacje wystaw, koncerty, debaty i konferencje naukowe, ale to także konkursy i gry miejskie. 

2021-12-10, 18:03

40 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Akcja "Zapal Światło Wolności" i ponad 100 rocznicowych wydarzeń
Najważniejszym elementem obchodów jest akcja "Zapal Światło Wolności". Foto: KPRP

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku na mocy uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wprowadzony został stan wojenny.

Złamana nadzieja

Prezes IPN Karol Nawrocki przypominał, że był to akt wymierzony w polskie społeczeństwo marzące o wolnym kraju.

- Wielu milionom Polaków złamano jakąkolwiek nadzieję na życie w wolnej, niepodległej ojczyźnie. Decyzjami komunistycznej junty, czy jak mówił wyrok sądu z 2012 roku, zorganizowanej grupy przestępczej złożonej z komunistów, złamano nadzieję Polaków na życie w wolnej, normalnej ojczyźnie, w wolnej normalnej Rzeczpospolitej - mówił.

Prezes IPN przypominał, że wprowadzenie stanu wojennego oznaczało falę represji, cierpienia, a także ofiary śmiertelne- 13 grudnia 1981 roku oznaczał dla dziesiątków tysięcy Polaków, działaczy opozycji komunistycznej, wśród nich kobiet, bezprawne internowanie za rzeczy, których mieli dopuścić się w przyszłości - było to złamanie nawet komunistycznego prawa. Więzienie, a także śmierć na ulicach polskich miast - w wyniku wprowadzenia stanu wojennego swoje życie straciło kilkadziesiąt osób - mówił prezes Instytutu.

REKLAMA

Światło w oknie

Karol Nawrocki podkreślił, że najważniejszym elementem obchodów jest akcja "Zapal Światło Wolności" i zaapelował o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach swoich domów symbolicznych świeczek.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich, aby zapalić światło, które będzie świadectwem pamięci o ofiarach stanu wojennego i świadectwem, że pamięć o nich nigdy nie zgaśnie - dodał.

Uroczyste zapalenie "Światła Wolności" odbędzie się w poniedziałek wieczorem z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa IPN oraz przedstawicieli ambasad krajów, które w 1981 roku udzieliły wsparcia zniewolonym Polakom na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

REKLAMA

Posłuchaj

Inicjatywy IPN w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Relacja Witolda Banacha (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Szczegółowy pogram wydarzeń organizowanych przez IPN można znaleźć na stronie ipn.gov.pl.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej