"Jedna z najczarniejszych dat". Szef Solidarności o 13 grudnia 1981

- Junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu - powiedział w niedzielę w Bydgoszczy szef Solidarności Piotr Duda, nawiązując do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. - 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny - podkreślił. 

2021-12-12, 21:44

"Jedna z najczarniejszych dat". Szef Solidarności o 13 grudnia 1981
Piotr Duda ocenił, że 13 grudnia 1981 był "jedną z najczarniejszych dat w historii ojczyzny". Foto: PAP/Jan Dzban

Przewodniczący NSZZ Solidarność wziął udział w uroczystości odsłonięcia obelisku "w hołdzie bohaterom Solidarności walczącym o niepodległą i sprawiedliwą Rzeczpospolitą" przed bydgoskim kościołem jezuitów pw. św. Andrzeja Boboli. Obelisk poświęcił biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Obecni byli m.in. wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i marszałek województwa Piotr Całbecki.

"Dążenia wolnościowe zostały stłumione"

- 13 grudnia 1981 r. to jedna z najczarniejszych dat w historii naszej ukochanej ojczyzny. To właśnie wtedy w nocy z 12/13 grudnia junta Jaruzelskiego wypowiedziała wojnę narodowi polskiemu, nie najeźdźcy zewnętrznemu, tylko swojemu społeczeństwu. Za co? Za to, że przez wiele lat Polacy mieli dążenia wolnościowe, chcieli żyć godnie, chcieli ciężko pracować i godnie żyć, ale chcieli także żyć w państwie demokratycznym, w państwie, w którym sami będą sobie wybierać władzę, a nie mieć dyktatu - wyliczał.

- Niestety, stało się inaczej. Te wszystkie dążenia wolnościowe w ten dzień 13 grudnia zostały stłumione. Przynajmniej tak się wydawało juncie Jaruzelskiego - powiedział lider Solidarności.

"Zasługa tych, którzy okupili to zdrowiem i życiem"

Piotr Duda podkreślił, że stan wojenny miał zniszczyć cały dorobek sierpnia 1980 r., ale także zniszczyć ducha w narodzie. - Ten dzień, te dni, te tygodnie, te miesiące, te lata jednak sprawiły to, że dzisiaj możemy żyć w wolnym i demokratycznym kraju. Ale to przede wszystkim zasługa tych wszystkich, którzy okupili to zdrowiem i życiem. Za to im dzisiaj dziękujemy - zaznaczył.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

stan wojenny serwis pr print 663.jpg
Stan wojenny - zobacz serwis specjalny PolskieRadio.pl

Czytaj także: 

Zobacz także "Flash" portalu PolskieRadio24.pl poświęcony rocznicy wprowadzenia stanu wojennego: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej