Szczepionki Novavax trafią do Polski. Wiadomo, kiedy to nastąpi

2021-12-21, 11:49

Szczepionki Novavax trafią do Polski. Wiadomo, kiedy to nastąpi
Polska uczestniczy w zamówieniu unijnym na szczepionki Novavax - przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Foto: Forum/Tomislav Miletic

- Polska bierze udział w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak poinformował, pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku przyszłego roku.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że KE dopuściła do obrotu w UE szczepionkę Novavax. Jest to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19.

Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax". - Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia - powiedział rzecznik MZ.

Zapotrzebowanie na 4 mln dawek

Wyjaśnił, że "w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej, elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek". - Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek - powiedział Andrusiewicz.

Dodał, że powinny się one pojawiać od początku przyszłego roku. - Pamiętajmy też, że w Polsce będzie między innymi część produkcji się odbywała. Więc ten dostęp do szczepionek będzie bieżący - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Novavax dopuszczony przez EMA

W poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA) pozytywnie oceniła szczepionkę Novavax dla osób od 18. roku życia.

Eksperci unijnej agencji przeanalizowali dokładnie wyniki dwóch obszernych badań klinicznych i uznali, że szczepionka Novavax o nazwie Nuvaxovid jest bezpieczna.

Jej skuteczność - jak poinformowała Europejska Agencja Leków - wynosi około 90 procent. Dodała natomiast, że za mało jest danych, by stwierdzić skuteczność wobec nowej mutacji koronawirusa, omikronu.

Do tej pory w UE autoryzację uzyskały szczepionki wyprodukowane przez konsorcjum BioNTEch i Pfizer oraz firmy Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Polecane

Wróć do strony głównej