Abp Gądecki ze świątecznym przesłaniem. "Niech narodziny Zbawiciela napełnią nas ufnością"
- Gromadźmy się wokół tajemnicy narodzin naszego Pana i pozwólmy Mu działać w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w życzeniach z okazji świąt Bożego Narodzenia.
2021-12-24, 07:45
W komunikacie przekazanym przez biuro prasowe Episkopatu abp Gądecki zaznaczył, że "Bóg, który stał się człowiekiem i zamieszkał pośród nas, chce dzielić z człowiekiem jego niepokoje, lęki i trudy codzienności".
- Pozwólmy Mu wejść do naszego życia i przemieniać je. Nie wzbraniajmy się przed Jego obecnością, bowiem z Nim możemy wszystko, a bez Niego nie możemy nic - zaapelował abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu zachęcił, aby zaprosić Jezusa do swojego życia rodzinnego. - Gromadźmy się wokół tajemnicy narodzin naszego Pana i pozwólmy Mu działać w naszych rodzinach, w naszych wspólnotach - wskazał hierarcha.
- Niech Jego pokój ogarnie nas samych, naszych bliskich, naszą Ojczyznę i wszystkich Rodaków rozsianych po całym świecie - dodał.
REKLAMA
- Niech narodziny Zbawiciela napełnią nas ufnością w to, że z Nim możemy przetrwać wszystko - podsumował przewodniczący KEP.
Dzień pojednania
Naczelny kapelan ZHP ks. Wojciech Jurkowski w rozmowie z Polskim Radiem zaznaczył, że w ten wieczór stajemy ponad podziałami. - Dziś Wigilia Narodzenia Pańskiego, którą przeżywamy w rodzinnej atmosferze, modląc się, dzieląc się opłatkiem i śpiewając kolędy - dodał.
Ksiądz Jurkowski podkreślił, że istotą świąt jest przyjście na świat Zbawiciela. - Istotą jest narodzenie Jezusa Chrystusa. Dlatego musimy dziś otworzyć nasze serca na przebaczenie, uśmiechnąć się i ucieszyć się wewnętrznie, że Bóg stał się człowiekiem - dodał kapłan.
Ksiądz Jurkowski podkreśla jak ważna jest miłość w rodzinie i przebaczenie, by zasiąść do stołu wigilijnego w prawdziwej jedności. - Ten dzień, jest dniem szczególnego pojednania, ten stół ma nas zjednoczyć. Podchodząc i łamiąc chleb, już przekraczamy bariery, wyciągamy rękę z chlebem do każdego człowieka - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
Ks. Wojciech Jurkowski o Wigilii Narodzenia Pańskiego (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
Etymologia
Wieczerzę Wigilijną rozpoczyna się od zapalenia świecy na stole. Odczytuje się też słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2, 1-8) oraz modli się. Słowo wigilia wywodzi się z języka łacińskiego, pochodzi od słowa vigilare - czuwać, nie spać. W tym roku Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa.
Boże Narodzenie to - według teologów - najważniejsze po Wielkanocy święto w roku. Uroczystość Bożego Narodzenia poprzedza wigilia. Łacińskie słowo "vigilia" oznacza "czuwanie", "straż nocną". Bogata w symbole i zwyczaje wigilia Bożego Narodzenia to jedno z najważniejszych świąt w polskiej kulturze.
Zobacz także: ks. prof. Józef Naumowicz w "Trójkowym komentarzu dnia"
Zobacz także:
- Bożonarodzeniowe paczki dotarły na Kresy. Wiceprezes PFN: pomoc trafia do kilku tysięcy potrzebujących
- Boże Narodzenie. Uwielbiane... przez biznes
jbt
REKLAMA
REKLAMA