more_horiz
Wiadomości

Najładniejsza pogoda na południu - a jak reszta kraju? Sprawdź prognozę na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 07:00
Synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron powiedział, że "w niedzielę najładniejsza pogoda będzie na południu kraju, gdzie prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane". - W północnej połowie Polski lokalnie może spaść do 10 mm deszczu. W całym kraju będzie wietrznie - dodał.
W niedzielę pogodę nad Polską będą kształtowały masy wilgotnego i stosunkowo ciepłego powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku.
W niedzielę pogodę nad Polską będą kształtowały masy wilgotnego i stosunkowo ciepłego powietrza polarno-morskiego znad Atlantyku.Foto: Shutterstock/PhotoRK

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują głębokie niże z ośrodkami nad północnym Atlantykiem oraz zachodnią Rosją wraz z układami frontów atmosferycznych. Jedynie na obszarze Basenu Morza Śródziemnego i częściowo Półwyspu Iberyjskiego pogodę kształtują wyże. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Morza Norweskiego. Na krańcach północnych oraz północno-zachodnich zaznaczy się wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z tym niżem. Z zachodu napływać będzie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Jak wskazał Jakub Gawron, "w niedzielę rano na północnym wschodzie kraju możliwe są opady marznące". - Deszcz będzie także w północnej połowie kraju, gdzie spodziewamy się przewagi zachmurzenia dużego, a lokalnie na metr kwadratowy może spaść do 10 litrów deszczu. Najładniejsza pogoda, z zachmurzeniem umiarkowanym, będzie w południowej części kraju. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od 4 st. C na północnym wschodzie, ok. 8 st. C w centrum, do 13 st. C na południowym zachodzie. Wiatr w całym kraju będzie stopniowo przybierał na sile. Nad morzem może w porywach osiągać do 55 km/h, a w górach do 80 km/h - dodał synoptyk IMGW.

"Zachmurzenie umiarkowane"

W niedzielę na południu zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże oraz całkowite. W północnej połowie kraju opady deszczu, na północnym wschodzie miejscami możliwe opady marznące powodujące gołoledź. We wschodniej części wybrzeża prognozowana suma opadów około 10 mm.

Temperatura maksymalna od 5°C na północnym wschodzie, około 8 st.C w centrum do 11 st.C, 12 st.C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny, porywisty, południowy i południowo-zachodni, tylko na północnym zachodzie zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 75 km/h, w Sudetach do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, w szczytowych partiach Tatr opady śniegu. Na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie prognozowana suma opadów do 10 mm.

Temperatura minimalna od 4 st. C na wschodzie do 8 st.C w centrum i na zachodzie, jedynie na Podhalu chłodniej około 3 st.C. Wiatr przeważnie umiarkowany, w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W górach wiatr w porywach do 80 km/h miejscami będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda na 3 stycznia

W poniedziałek zachmurzenie duże, na południu z większymi przejaśnieniami. Miejscami w całym kraju opady deszczu, w obszarach podgórskich pod wieczór przechodzące w deszcz ze śniegiem, a w górach opady śniegu. Na południowym wschodzie suma opadów do około 10 mm.

Temperatura maksymalna od 5 st. C na północnym wschodzie, około 7 st. C w centrum, do 11 st. C na południowym zachodzie. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 70 km/h, w Tatrach do 80 km/h, a w Sudetach początkowo do 130 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda dla Warszawy

W niedzielę w Warszawie zachmurzenie duże. Okresami możliwe słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 8 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Temperatura minimalna 6 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywy do 55 km/h, zachodni. Ciśnienie w południe wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

W poniedziałek w stolicy zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st.C. Wiatr umiarkowany, okresami dość sliny, porywy do 55 km/h, zachodni.

jb

Zobacz także

Zobacz także