Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. Posłowie podjęli decyzję
Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Projekt umożliwia uciekającym przed wojną m.in. podjęcie pracy w Polsce, dostęp do edukacji i opiekę zdrowotną.
2022-03-09, 22:31
Za ustawą głosowało 439 posłów, przeciw było 12, a trzech wstrzymało się od głosu. Wynik głosowania odczytała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
Zgodnie z przyjętym prawem, uchodźcy po zgłoszeniu się do urzędu będą mogli otrzymać numer PESEL, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. Przedłożone przepisy przewidują też wsparcie dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywanie obywatelom Ukrainy. Otrzymają oni świadczenie w wysokości 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Będzie ono wypłacane maksymalnie przez 60 dni.
Legalny będzie także pobyt dzieci urodzonych przez Ukrainki, które uciekły przed wojną, już w Polsce. Ukraińcy będą mogli podjąć tutaj pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Ukraińscy uczniowie oraz studenci będą mogli kontynuować naukę w polskich szkołach oraz uczelniach. Specustawa zaostrza też kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi i sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.
Zgodnie z przyjętymi przepisami w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie ponadto specjalny fundusz, z którego finansowana ma być pomoc na rzecz Ukrainy. Utworzona też zostanie rezerwy celowa w budżecie.
REKLAMA
"Dobrze, że przyjęto tę ustawę"
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin stwierdził, że to dobrze, że ustawa została przyjęta. Sellin podkreślił, że na ustawę czekają "struktury państwa polskiego, samorządu", obywatele Polski i Ukrainy. Wyraził nadzieję, że Senat szybko ją przegłosuje.
Posłuchaj
Z kolei poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba jest zdania, że niektóre zapisy ustawy są nie do przyjęcia. Miał na myśli m.in. poprawkę numer 92, która zwalnia z odpowiedzialności karnej sprawcę - w tym pracownika samorządowego - jeśli popełnił przestępstwo, działając m.in. w celu ochrony życia lub zdrowia wielu osób w czasie wojny na Ukrainie. Według niego "te przepisy są niekonstytucyjne".
Posłuchaj
Posłuchaj
- Minęły dwa tygodnie od inwazji Rosji na Ukrainę. Dzielnice mieszkalne pod ostrzałem [RELACJA]
- Ustawa o pomocy uchodźcom. Rzymkowski: rozwiązania adekwatne, ale to nie nasze ostatnie słowo
Zobacz także: Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"
nt
REKLAMA
REKLAMA