Premier: każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów tzw. podwójnego użytku

2022-03-14, 13:59

Premier: każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów tzw. podwójnego użytku
Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "w ramach sankcji nakładanych na Rosję podjęliśmy decyzje, które są bardzo daleko idące". Foto: PAP/Leszek Szymański

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że "namawiamy do wprowadzenia wobec Rosji dalszych ograniczeń w handlu". - Każdy TIR na granicy polsko-białoruskiej jest sprawdzany, czy nie przewozi towarów "podwójnego użytku", które mogłyby posłużyć Władimirowi Putinowi do jego zbrodniczych zamiarów - zaznaczył szef rządu. 

Na Zamku Królewskim odbyło się spotkanie Trójkąta Lubelskiego z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, szefowej litewskiego rządu Ingridy Šimonytė oraz w formie zdalnej ukraińskiego premier Denysa Szmyhala. Tematem spotkania były działania Rosji i wsparcie dla Ukrainy.

Sankcje wobec Rosji dot. ropy, gazu i węgla

Na briefingu prasowym po spotkaniu premier był pytany, czy realne są sankcje dotyczące zakazu transportu m.in. węgla czy ropy z Rosji. - W ramach sankcji nakładanych na Rosję podjęliśmy decyzje, które są bardzo daleko idące - zaznaczył premier. Podkreślił, że jeszcze dwa lub trzy tygodnie temu nikt nie wyobrażał sobie nie tylko tych sankcji, które już zostały wdrożone, ale także dotykających "główny zasób finansowy w twardej walucie, który wpływa do Rosji, czyli ropęgaz i węgiel".

- Tutaj, my w Polsce, jesteśmy gotowi, choćby jutro, natychmiast, odciąć jakikolwiek rosyjski - nie tylko węgiel - ale dzięki naszym przewidującym działaniom (...) już dzisiaj - jak powiedzieli mi eksperci od gazu - jesteśmy niezależni od rosyjskiego gazu - zapewnił szef rządu i dodał, że "stajemy się też coraz bardziej niezależni od rosyjskiej ropy".

"Harmonogram odcięcia surowców rosyjskich"

Mateusz Morawiecki przyznał jednak, że "niestety niektóre kraje europejskie nie są jeszcze w tym miejscu co my". - Nie są jeszcze gotowe do tego, żeby taką decyzję podjęć - dodał. - Ale to, co jest wyraźnym krokiem do przodu, i te decyzje już zapadły w Paryżu parę dni temu podczas nieformalnego szczytu liderów (unijnych) - to przede wszystkim jak najszybszy harmonogram odcięcia surowców rosyjskich od rynku europejskiego, zachodniego - zapowiedział. Dodał, że nasi amerykańscy i kanadyjscy sojusznicy myślą podobnie.

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą Harris i premierem Kanady Justinem Trudeau. - I też tutaj muszę zapewnić, że myślimy właściwie jednakowo o tym, że te sankcje muszą być mocniejsze, muszą jeszcze bardziej zaboleć gospodarkę rosyjską - mówił szef rządu.

"Dalsze ograniczenia w handlu"

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że wśród tych sankcji "jesteśmy gotowi także - i namawiamy do tego naszych europejskich partnerów - wprowadzić dalsze ograniczenia w handlu". - One już są, na polsko-białoruskiej granicy każda ciężarówka, każdy TIR sprawdzany jest na wszystkie możliwe sposoby, czy nie przewożone są tam materiały nie tylko wojskowe, o charakterze tzw. podwójnego użytku, takie, które mogą być użyte na cele wojskowe - powiedział. Premier wyjaśnił, że chodzi o to, by sprawdzić, "czy nie ma tam jakiegokolwiek przemytu, który mógłby posłużyć Putinowi do jego zbrodniczych zamiarów".

Towary podwójnego zastosowania to takie, które - choć zostały przez producenta zaprojektowane do zastosowań cywilnych - mogą zostać wykorzystane przez użytkowników również do celów militarnych, np. w konstrukcji, wytwarzaniu lub do badań i rozwoju broni masowego rażenia lub nowoczesnych broni konwencjonalnych.

Nieformalny szczyt unijny poświęcony sytuacji na Ukrainie odbył się w czwartek i piątek w Wersalu. W przyjętej deklaracji przywódcy ogłosili, że Unia planuje stopniowe uniezależnienie się od dostaw ropy, gazu i węgla z Rosji, chce również dodatkowych inwestycji w obronność oraz przeznaczenia miliardów euro na pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

Czytaj również:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

Wróć do strony głównej