Rząd usprawnia mobilność wojskową. Projekt ustawy jest już w Sejmie

2022-04-22, 12:50

Rząd usprawnia mobilność wojskową. Projekt ustawy jest już w Sejmie
Rząd usprawnia mobilność wojskową. Projekt ustawy już w Sejmie. Foto: MON_GOV_PL/Twitter

Do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dotyczy on preferencji vatowskich dla importu towarów przez siły zbrojne.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług jest już w Sejmie, otrzymał druk i został skierowany do I czytania. Ma on usprawnić mobilność wojskową. Realizacji tego celu ma służyć usunięcie zbędnych obciążeń administracyjnych wynikających z aktualnych regulacji VAT i przyjęcie analogicznego podejścia w zakresie opodatkowania VAT czynności związanych z działaniami obronnymi w ramach UE i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Regulacja dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów przewidujących szczególne rozwiązania i preferencje w zakresie VAT, w odniesieniu do działań obronnych realizowanych w ramach unijnej wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

Co zakłada projekt?

Projekt wprowadza zwolnienie z VAT dla importu towarów do Polski przez siły zbrojne innych państw członkowskich, które będą przeznaczone do użytku tych sił lub towarzyszącego im personelu. Zwolnienie będzie dotyczyć także zaopatrzenia ich mes bądź kantyn, jeżeli siły te biorą udział w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania Unii w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. 

Projekt wprowadza także przepis, zgodnie z którym przemieszczanie towarów wykorzystywanych przez siły zbrojne państwa członkowskiego uczestniczącego w działaniach obronnych przeprowadzanych w celu realizacji działania UE w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony, będzie stanowiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Ma to dotyczyć przypadków, gdy towary te zostały wykorzystane do użytku tych sił zbrojnych i nie zostały nabyte na zasadach regulujących opodatkowanie VAT na rynku krajowym państwa członkowskiego, w którym siły te stacjonują. 

Rządowa regulacja wprowadza także delegację dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, przypadków i trybu zwrotu podatku siłom zbrojnym państw członkowskich biorących udział w działaniach obronnych prowadzonych w celu realizacji działania Unii w ramach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony i ich personelowi cywilnemu oraz jednostkom dokonującym nabycia towarów lub usług na rzecz tych sił zbrojnych. 

Ułatwi działania obronne UE 

"Przyjęte rozwiązania przyczynią się do zredukowania barier administracyjnych, ograniczając koszty mobilności wojskowej, co w efekcie powinno ułatwić prowadzenie działań obronnych UE i mieć korzystny wpływ z punktu widzenia zaangażowania Polski w poprawę mobilności wojskowej oraz realizację wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. Ponadto projektowane zmiany spowodują ujednolicenie opodatkowania podatkiem VAT działań obronnych w ramach UE i NATO" - zapisano w uzasadnieniu projektu.

Jak ustalił portal PolskieRadio24.pl projekt może trafić pod obrady Sejmu już na najbliższym posiedzeniu. Proponowane rozwiązania mają wejść w życie od 1 lipca tego roku.


MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

Wróć do strony głównej