more_horiz
Wiadomości

Fala uchodźców z Ukrainy. SG: od początku wojny do Polski przybyło 3 mln osób

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 11:05
- Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono ponad 23 tys. osób.
Każdego dnia do Polski trafia tysiące uchodźców z Ukrainy
Każdego dnia do Polski trafia tysiące uchodźców z UkrainyFoto: FORUM/Arkadiusz Lawrywianiec

"Od 24.02 funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,097 mln osób" - podała na Twitterze Straż Graniczna. Jak dodano, w niedzielę do Polski wjechało 19,6 tys. osób, a do godz. 7 w poniedziałek 4,5 tys. osób.

SG poinformowała ponadto, że ostatniej doby z Polski do Ukrainy odprawiono 23,3 tys. osób.
Poniedziałek jest 68. dniem wojny.

Przejścia na Podkarpaciu

Jak poinformował w poniedziałek rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz przez ostatni tydzień – od poniedziałku 25 kwietnia do niedzieli 1 maja na podkarpackim odcinku granicy strażnicy odprawili 88,7 tys. osób przybywających do Polski, oraz 75 tys. wyjeżdżających na Ukrainę.

Najmniej odpraw w kierunku wjazdowym zanotowano w poniedziałek 25 kwietnia, było to 7,7 tys. osób. Wówczas na Ukrainie trwały jeszcze święta. Z kolei najwięcej osób przekroczyło podkarpackie przejścia graniczne w środę 27 kwietnia – było to 14,6 tys. osób. Natomiast w niedzielę 1 maja było to 11,9 tys.

Rzecznik BiOSG zauważył, że obecnie liczba przekraczających granicę do naszego kraju utrzymuje się na poziomie kilkunastu tys. na dobę. W zdecydowanej większości przybywający wybierają, spośród czterech podkarpackich przejść granicznych, to w Medyce.

Obywatele Ukrainy

91 proc. osób przekraczających granicę do Polski stanowili obywatele Ukrainy, zaś w przeciwnym kierunku było to 89 proc. Pozostali to w większości osoby zaangażowane w niesienie pomocy humanitarnej.

Od początku wojny na Ukrainie, czyli do 24 lutego do poniedziałku 2 maja do godz. 7 na podkarpackich przejściach granicznych odprawiono do Polski 1,69 mln osób, w tym pieszo 572,7 tys. osób oraz w pociągach osobowych 206,2 tys. 

pkur

Zobacz także

Zobacz także