more_horiz
Wiadomości

Niezależność energetyczna UE. Anna Moskwa: jest plan "B"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 15:35
Anna Moskwa udała się do Brukseli na posiedzenie nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii UE, gdzie zaproponuje wprowadzenie specjalnej opłaty od rosyjskich surowców. Minister klimatu i środowiska mówiła, że że państwa Unii są skłonne zgodzić się na stopniowe odchodzenie od rosyjskiej ropy do końca roku. - To scenariusz może nie maksymalny, ale jest to plan b, który byłby elementem solidarności i faktycznym działaniem państw na rzecz pełnego uniezależnienia się,
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o nadzwyczajnej unijnej Radzie Ministrów Energii w Brukseli
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa o nadzwyczajnej unijnej Radzie Ministrów Energii w BrukseliFoto: PAP/Marcin Obara

Polska zaproponuje wprowadzenie specjalnej opłaty od rosyjskich surowców. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa udała się do Brukseli, na posiedzenie nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii UE. Przedstawi tam projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez tzw. "rosyjski ETS".

- Ta opłata miałaby zależeć w wysokości od procentu uzależnienia się od surowców rosyjskich, mechanizm miałby mobilizować tempo derusyfikacji - mówiła.

Scenariusz UE

Minister klimatu i środowiska mówiła, że państwa Unii są skłonne zgodzić się na stopniowe odchodzenie od rosyjskiej ropy do końca roku. - To scenariusz może nie maksymalny, ale jest to plan b, który byłby elementem solidarności i faktycznym działaniem państw na rzecz pełnego uniezależnienia się, mam nadzieję, że dziś będzie czas na omówienie szczegółów - dodała.

Anna Moskwa dodała, że Ukraina wciąż potrzebuje wsparcia w odbudowie infrastruktury gazowej i energetycznej, a także dostarczania surowców. Polska będzie apelowała na arenie unijnej o zwiększenie tych dostaw. - Polska jest bardzo solidarna w przekazywaniu maksymalnych mocy surowcowych przez granicę, będziemy apelować o większe zaangażowanie państw europejskich - powiedziała.

Nadzwyczajne spotkanie ministrów do spraw energii krajów członkowskich Unii Europejskiej rozpocznie się o 15:00.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem