more_horiz
Wiadomości

PKN Orlen uruchamia nowe złoża gazu ziemnego. Obajtek: wydamy 47 mld zł na energetykę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 12:20
- PKN Orlen planuje kolejne odwierty i uruchamianie na nich elektrowni modułowych na gaz zaazotowany - poinformował w środę prezes spółki Daniel Obajtek na konferencji prasowej o instalacji Bajerze w województwie kujawsko-pomorskim.

- Planujemy kolejne odwierty i takie inwestycje, które są szybkie i dają dobrą stopę zwrotu - powiedział Obajtek. Jak wyjaśnił, gaz z odwiertu Bajerze jest bardzo mocno zaazotowany i nie było ekonomicznego sensu go oczyszczać i przesyłać. Dlatego energia elektryczna jest produkowana na miejscu.

47 mld zł na energetykę

- Grupa Orlen nie tylko bardzo prężnie rozwija się w przemyśle petrochemicznym, rafineryjnym, ale również bardzo mocno postawiliśmy na filar energetyczny - zaznaczył prezes PKN Orlen. - W naszej strategii do 2030 r. wydamy 47 mld złotych na filar energetyczny - wyjaśnił Daniel Obajtek.

Elektrownia gazowa

- Elektrownia gazowa w Grudziądzu będzie dostosowana do działania w przyszłości na paliwie wodorowym - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Należąca do Orlenu Energa zawarła w środę kontrakt na budowę w Grudziądzu elektrowni na gaz o mocy 563 MW.

Energa poinformowała w środę, że zawarła z konsorcjum firm Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos kontrakt dotyczący zaprojektowania i budowy w Grudziądzu elektrowni parowo-gazowej (CGTT) za ok. 2 mld zł. 

- Elektrownia powstanie do 2025 r. a dostarczy energię do sieci w 2026 r. - dodał Obajtek podczas konferencji prasowej.

Generatory modułowe

Jak podkreślił PKN Orlen, eksploatacja złóż gazu zaazotowanego Bajerze i Tuchola to pierwsza w historii spółki inwestycja, w której gaz nie trafia do sieci, ale jest na miejscu zużywany do produkcji energii elektrycznej w modułowych generatorach. Oznacza to, że instalacje te będzie można rozebrać i przenieść w nowe miejsca po wyeksploatowaniu złóż. Według informacji Orlenu, spółka analizuje dane geologiczne z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego i rozważa inwestycje na złożu Rosochatka.

TRANSMISJA:

Szacunkowe zasoby obydwu złóż są rzędu 1,5 mld m sześc. gazu zaazotowanego, a roczne wydobycie wystarcza na wyprodukowanie 125 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu miasta wielkości Torunia. Orlen ocenia, że eksploatacja złóż Bajerze i Tuchola potrwa ok. 14 lat.

Decyzje inwestycyjne ws. złóż zapadły w 2019 r., inwestycja ruszyła w maju 2021 r., a produkcja energii elektrycznej - w styczniu 2022 r. Jak podkreśla spółka, zaledwie 14 miesięcy od podpisania umowy z generalnym wykonawcą.

Strategia Orlenu do 2030 r. zakłada wzrost własnego wydobycia węglowodorów o 250 proc., tak by 20 proc. zapotrzebowania spółki na gaz pokrywać z własnych źródeł.
PKN Orlen działalność wydobywczą prowadzi w Polsce i w Kanadzie. W Polsce współpracuje z PGNiG m.in. przy zagospodarowaniu odwiertów Chwalęcin i Grodzewo i przy dalszych poszukiwaniach.

Zobacz także:

pg,PKN Orlen,PAP

Zobacz także

Zobacz także