Polska podpisze nowy traktat sąsiedzki z Ukrainą? Jakub Kumoch zdradził plany prezydenta Andrzeja Dudy

- Polska od początku, jak nikt inny wierzyła w Ukrainę, okazaliśmy jej szacunek i zaufanie; nowy traktat polsko-ukraiński mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i nosić nazwę traktatu sarmackiego czy paktów sarmackich - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

2022-05-23, 13:23

Polska podpisze nowy traktat sąsiedzki z Ukrainą? Jakub Kumoch zdradził plany prezydenta Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda w niedzielę złożył wizytę w Kijowie, spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy. Jakub Kumoch w radiu RMF FM pytany o wagę tej wizyty odpowiedział, że "zdarzyło się coś, czego wagę ocenimy po latach". - Ale to coś nie zdarzyło się od tak, nagle, tylko na to wydarzenie prezydent Andrzej Duda pracował bardzo długo budując relacje z Ukrainą i z prezydentem Zełenskim, i zachowując się tak, jak się zachował w obliczu wojny - dodał.

- Polska od samego początku, już jak Rosja gromadziła swoje siły, wierzyła w Ukrainę, wierzyła, że Ukraina będzie się bronić (...) nikt tak w Ukrainę nie wierzył, okazaliśmy jej szacunek i zaufanie - powiedział prezydencki minister.

Traktat o dobrym sąsiedztwie

W wystąpieniu przed Radą Najwyższą Ukrainy prezydent Andrzej Duda przypominając traktat z 1992 r. między Polską i Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy, ocenił, że przyszedł już czas na nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie, który "uwzględni wszystko to, co razem zbudowaliśmy w naszych relacjach choćby w ostatnich miesiącach".

Jakub Kumoch odnosząc się do relacji polsko-ukraińskich stwierdził, że "jest to taka przyjaźń w okopie między nami a Ukraińcami". - Po tym jak przestaną istnieć okopy, ta przyjaźń wraca do codzienności, stąd idea prezydenta Andrzeja Dudy, aby Polska i Ukraina zawarły traktat i na nowo zdefiniowały swoje relacje - powiedział.

REKLAMA

Dodał, że traktat mógłby być wzorowany np. na traktacie elizejskim i mówić jak często politycy polscy i ukraińscy się odwiedzają, jak często przeprowadzane są konsultacje na różnych szczeblach. - Chcemy, żeby Polska i Ukraina były powiązane tak, żeby nie dało się tego rozerwać - podkreślił Jakub Kumoch.

Fundament pojednania Polaków i Ukraińców

Według niego, traktat mógłby się nazywać np. traktatem sarmackim, czy paktami sarmackimi. Prezydencki minister przypomniał, że prezydent wyraził chęć, by taki traktat powstał w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, czyli w styczniu przyszłego roku.

Traktat elizejski to francusko-niemiecki traktat o współpracy podpisany w 1963 r. przez prezydenta Francji Charles'a de Gaulle'a i kanclerza Niemiec Konrada Adenauera, uważany za fundament powojennego pojednania i przyjaźni między Niemcami i Francuzami.

Czytaj również:

Wizyta prezydenta w Davos

Szef prezydenckiego BPM poinformował także, że po powrocie z Ukrainy prezydent Andrzej Duda jeszcze w poniedziałek (23.05) udaje się do Davos, gdzie w niedzielę rozpoczęło się Światowe Forum Ekonomiczne. Forum potrwa do czwartku i będzie poświęcone wojnie na Ukrainie, pandemii COVID-19, zmianom klimatu i kryzysom ekonomicznym. W spotkaniu weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców.

Jakub Kumoch zaznaczył, że zazwyczaj prezydent Duda brał udział w Forum w Davos przez dwa, trzy dni, ale w tym roku jego pobyt zostanie skrócony do jednego dnia. - Jutro prezydent wcześnie rano przystąpi do obrad i będzie miał kilka paneli poświęconych Ukrainie, odbudowie Ukrainy i reakcji na konflikt ukraiński. W kuluarach będą przywódcy państw Zachodu, jeżeli do takich spotkań dojdzie, to będzie za każdym razem mówienie, co jeszcze możemy zrobić, żebyście poparli Ukrainę w UE - powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył też, że najbliższa wizyta zagraniczna prezydenta Andrzeja Dudy - w Egipcie, będzie też w jakimś stopniu poświęcona sprawie Ukrainy, ponieważ Egipt jednym z głównych odbiorców pszenicy z Ukrainy. Jakub Kumoch dodał, że podczas wizyty w Kijowie prezydent rozmawiał też o tym, co może przekazać Egipcjanom w imieniu Ukraińców. 

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

REKLAMA

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej