Sędzia Juszczyszyn przywrócony do orzekania. Wójcik mówi o "destrukcji wymiaru sprawiedliwości"
Wiceprezes Solidarnej Polski i minister w KPRM Michał Wójcik odniósł się do uchylenia przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego zawieszenia w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna. - To destrukcyjne i złe dla państwa, gdy jeden sędzia podważa status innego sędziego - skomentował.
2022-05-23, 17:55
Izba Dyscyplinarna SN uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna. Sędzia Juszczyszyn został zawieszony przez Izbę Dyscyplinarną ponad dwa lata temu w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym.
Wójcik pytany, czy orzeczenie Izby Dyscyplinarnej nie jest klęską systemu dyscyplinowania sędziów środowiska Zjednoczonej Prawicy, zastrzegł, że nie zna jeszcze tego orzeczenia; ma o nim jedynie informacje medialne.
Wójcik o "destrukcji wymiaru sprawiedliwości"
- Natomiast nie jest dobre - jest złe, jest destrukcyjne dla państwa - jeżeli jeden sędzia podważa pozycję, status innego sędziego - ocenił. - To jest niebezpieczeństwo destrukcji całego wymiaru sprawiedliwości - dodał.
- Przypomnę, że pan sędzia Juszczyszyn to jest ta osoba, której nie podobało się to, kto orzekał w jednej z instancji - chodzi o sędziego, który był powołany przez Krajową Radę Sądownictwa - zauważył Wójcik.
- KRS działa na podstawie przepisów, które zostały uchwalone w polskim parlamencie, więc sędzia starał się postawić ponad władzą ustawodawczą i wykonawczą. To jest niedopuszczalne. Mam nadzieję, że już po nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie będzie takiej sytuacji - wskazał.
- Nie może sędzia podważać statusu żadnego sędziego. Jeżeli tak się będzie działo, doprowadzi to do anarchii nie tylko w wymiarze sprawiedliwości, ale w całym państwie - uznał.
Spór o KRS
Minister w KPRM odniósł się następnie do uwag dziennikarki, że sędzia Juszczyszyn nie tyle kwestionował statut innego sędziego, co domagał się ujawnienia list poparcia członków KRS, a także że nie tyle polscy sędziowie kwestionują status innych sędziów, co wyrokują o KRS międzynarodowe trybunały wskazując, że została ona powołana na mocy przepisów nieznajdujących oparcia w prawie europejskim.
- Po pierwsze sprostowanie: wymiar sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej. Organizacja wymiaru sprawiedliwości jest domeną poszczególnych państw członkowskich. Dlatego przykładowo w Niemczech sędziowie do sądu najwyższego są wybierani przez polityków - powiedział Wójcik.
- Kiedy wypłata środków z KPO? Müller: jak tylko zostanie przyjęta ustawa prezydenta
- Negocjacje dot. projektu zmian w SN. Prezydent twardo obstaje przy fundamentalnych punktach
- W kwestii dotyczącej podważania statutu sędziów: nie wolno tego robić, bo to jest prerogatywa prezydenta. Kto jest sędzią, decyduje ostatecznie na końcu Prezydent RP - zaznaczył.
- Z kolei ustawa o KRS została stworzona na podstawie ustawy hiszpańskiej. Z tym, że w Unii Europejskiej, w Komisji Europejskiej przyjmuje się, że ten system jest dopuszczalny w Hiszpanii, a w Polsce nie - dlatego, że przyjęto, że polska demokracja nie jest taka dojrzała. Więc my się na to nie zgadzamy - zaakcentował wiceprezes Solidarnej Polski.
Zobacz także: Zbigniew Ziobro w "Salonie politycznym Trójki"
kp
REKLAMA
REKLAMA