more_horiz
Wiadomości

PiS na czele, KO i Konfederacja z największym spadkiem poparcia. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 17:21
29 proc. zadeklarowanych wyborców chce głosować na PiS razem z Solidarną Polską oraz Republikanami; 24 proc. poparło Koalicję Obywatelską. 9 proc. poparłoby Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, a na Lewicę zamierzało głosować 8 proc. wyborców - takie dane przynosi nowy sondaż Kantar.
29 proc. zadeklarowanych wyborców deklaruje głosowanie na PiS razem z Solidarną Polską oraz Republikanami
29 proc. zadeklarowanych wyborców deklaruje głosowanie na PiS razem z Solidarną Polską oraz RepublikanamiFoto: Twitter.com/KancelariaSejmu

Według sondażu Kantar w maju wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskało ponownie Prawo i Sprawiedliwość razem z Solidarną Polską i Republikanami, osiągając wynik na poziomie 29 proc.

Drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej, posiadającej prawie jedną czwartą głosów (24 proc.).

W Sejmie jeszcze dwie partie

Kolejną pozycję zajmuje Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który chciało poprzeć 9 proc. wyborców. Na następnym miejscu uplasowała się Lewica z 8 proc. poparciem.

Do Sejmu nie dostałyby się: Konfederacja osiągająca 4 proc. głosów, PSL-Koalicja Polska oraz ugrupowanie Kukiz’15, otrzymujące po 3 proc. głosów, partia Porozumienie Jarosława Gowina z poparciem o wysokości 2 proc. i AgroUnia uzyskująca 1 proc. głosów.

Zmiany w poparciu

W porównaniu do kwietnia odnotowano wzrost poparcia ugrupowania Kukiz’15 (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy) oraz AgroUnii (o 1 punkt procentowy).

Zmalało poparcie: Koalicji Obywatelskiej (o 2 punkty procentowe), Konfederacji (o 2 punkty procentowe), Prawa i Sprawiedliwości (o 1 punkt procentowy), PSL – Koalicji Polskiej (o 1 punkt procentowy), Porozumienia (o 1 punkt procentowy).

W przypadku Ruchu Polska 2050 oraz Lewicy nie odnotowano zmian.

Niezdecydowani, na kogo i czy w ogóle

Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 17 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

W połowie maja niespełna dwie trzecie Polaków (65 proc.) zadeklarowało chęć udziału w wyborach do Sejmu, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę. 31 proc. zdecydowanych jest do wzięcia udziału w głosowaniu, natomiast 34 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Czytaj także:


Przeciwne stanowisko wyraża 20 proc. respondentów - 10 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, tyle samo, że zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach.15 proc. Polaków jeszcze nie wie, czy odda swój głos w wyborach.

W porównaniu do wyników uzyskanych w kwietniu zaszły zmiany. Zmalały odsetki osób zdecydowanie zamierzających głosować (o 2 punkty procentowe) jak i raczej planujących wzięcie udziału w głosowaniu (o 1 punkt procentowy). O 1 punkt procentowy zmalał odsetek badanych raczej nie planujących głosować. Wzrosły odsetki osób zdecydowanie niezamierzających głosować (o 2 punkty procentowe) oraz respondentów nieposiadających zdania (o 2 punkty procentowe).

***

Sondaż przeprowadzono w dniach 13-18 maja br. na reprezentatywnej próbie 990 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=641 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). Realizacja terenowa badania została wykonana przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem