more_horiz
Wiadomości

Drugi dzień posiedzenia Sejmu. Głosowania zakończone, dyskusja o pomocy kredytobiorcom

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2022 20:15
Trwa drugi dzień posiedzenia Sejmu. Posłowie uchwalili m.in. prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o tzw. czternastkach dla emerytów. W głosowaniu odrzucono wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro. Sejm przeprowadził też I czytanie projektu PiS zmiany konstytucji, wniosek o jego odrzucenie złożył poseł KO Robert Kropiwnicki. Zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo.

TRANSMISJA:

W projekcie zmian w konstytucji zapisano między innymi wyłączeni z limitu zadłużenia (60 proc. PKB) wydatków na obronność Polski. Dodaje się też przepisy mówiące, że "w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego, będzie możliwe przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób fizycznych niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią".

Wydatki na obronę

Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji konstytucji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, uzasadniał go poseł Łukasz Schreiber. Jak mówił, zmiany w ustawie zasadniczej mają związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Podczas dyskusji nad projektem na sali plenarnej, poseł Michał Jach z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że "napaść Rosji na Ukrainę uzasadnia zmianę w konstytucji, która pozwoli zwiększyć wydatki na obronę i odstraszanie, a także konfiskować majątki państwa agresora".

- Rosja to nie tylko zagrożenie militarne dla Polski, to zagrożenie egzystencjalne, które wymaga podejmowania adekwatnych przygotowań, rozwiązań tak, ażeby Polska była gotowa nie tylko odeprzeć rosyjską agresję na nasze terytorium, ale dawała Rosji pewność, że nie będzie w stanie zająć nawet kawałka Rzeczypospolitej - mówił.

Konfiskata rosyjskich majątków

Większość klubów i kół opozycyjnych była przeciwna zmianom w konstytucji. Poseł Robert Kropiwnicki wniósł w imieniu Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu. Mówił, że "konstytucyjna reguła wydatkowa to bezpiecznik solidarności pokoleniowej".

Odnosząc się do proponowanych przepisów, które miałyby umożliwić konfiskatę majątków Rosjan, poseł dowodził, że można to robić bez zmiany konstytucji. Jak mówił, zgodnie z artykułem 21 i 46 ustawy zasadniczej, wywłaszczenie i przepadek rzeczy jest możliwy, ale tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.

Sejm w czwartkowym głosowaniu nie zgodził się na odrzucenie w I czytaniu projektu zmian konstytucji.

Zmiany w konstytucji Sejm uchwala większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Stworzenie zapasów węgla

W Sejmie odbyło się też pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej zapisy, które umożliwiają przekierowanie w 2022 r. wolnych środków z Funduszu Zapasów Interwencyjnych oraz Funduszu Rozwoju Dróg na zakup surowców energetycznych przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS), aby wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne oraz uzupełnić zapasy.

Zaproponowane przepisy mają pozwolić na stworzenie zapasów węgla kamiennego i ograniczenie ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego, które w krajowych warunkach jest związane głównie z pokrywaniem zapotrzebowania na ciepło.

Budowa CPK

Sejm wysłuchał informacji bieżącej na temat budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wnieśli o to posłowie Koalicji Obywatelskiej. 

Pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego minister Marcin Horała przedstawił w Sejmie informacje na temat aktualnej sytuacji tej inwestycji. Minister poinformował, że w ramach realizacji CPK został zrealizowany szereg prac planistycznych, projektowych i analitycznych. Wykonano już m.in. strategiczne studium lokalizacyjne oraz analizę skutków oddziaływania budowy CPK na środowisko.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN

W wieczornym bloku głosowań Sejm uchwalił prezydencką ustawę o Sądzie Najwyższym. Chodzi o projekt, który ma doprowadzić do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienia jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. To jeden z elementów porozumienia rządu z Komisją Europejską oraz warunek do odblokowania dla Polski środków z Krajowego Plany Odbudowy.

Projekt poparło 231 posłów - w tym wszyscy obecni posłowie Zjednoczonej Prawicy, a więc również politycy Solidarnej Polski. Razem z partią rządzącą głosował również Kukiz'15. Przeciw głosowało 208 posłów opozycji - w tym Koalicja Obywatelska, Lewica, Koalicja Polska-PSL, Polska 2050 oraz Porozumienie. Posłowie opozycji chcieli wprowadzić poprawki do projektu, które w głosowaniu zostały odrzucone. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Świadczenie dla emerytów

Sejm uchwalił też ustawę w sprawie czternastej emerytury. Rząd szacuje, że dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku ok. 9 mln osób, z czego 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze. Wypłaty czternastek ruszą pod koniec sierpnia.

Za ustawą o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów głosowało 426 posłów, przeciw było 19, a 6 się wstrzymało.

Sejm odrzucił jednocześnie poprawki posłów opozycji, które zakładały m.in. zniesienie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia, oraz zmianę źródła finansowania czternastek z Funduszu Solidarnościowego na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustawą świadczenie w wysokości najniższej emerytury (1338,44 zł brutto) otrzymają emeryci i renciści, których wysokość świadczeń nie przekracza 2,9 tys. zł.

Podwyżki w ochronie zdrowia

Przyjęta została nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych. Podwyżki płacy minimalnej w drugim półroczu 2022 roku dla pracowników ochrony zdrowia mają kosztować 7,2 mld zł.

W głosowaniu wzięło udział 453 posłów, za ustawą było 445, przeciw 1, wstrzymało się 7 posłów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział przed głosowaniem w Sejmie, że ustawa jest kolejnym krokiem poprawy w polskim systemie ochrony zdrowia. Jak dodał, zapewni ona gwarancje dla m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, diagnostów laboratoryjnych, które spowodują, że zawody medyczne będą zawodami bardziej atrakcyjnymi dla młodych.

MZ szacuje, że planowane od lipca 2022 r. podwyżki obejmą grupę ok. 460 tys. pracowników ochrony zdrowia.

Wniosek o wotum nieufności

Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek o odwołanie Ziobry złożyli posłowie: KO, Lewicy, KP-PSL oraz Polski 2050.

W głosowaniu wzięło udział 455 posłów, za wnioskiem głosowało 224 posłów, przeciw było 231, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Przeciwko odwołaniu Ziobry zagłosowało 226 posłów PiS, 3 posłów Kukiz15, 2 posłów niezrzeszonych. Za wyrażeniem wotum nieufności wobec szefa MS było 125 posłów KO, 44 posłów Lewicy, 24 PSL-KP, 11 Konfederacji, 8 Polski 2050, 5 Porozumienia, a także 3 posłów koła Polskie Sprawy i 3 posłów koła PPS oraz 1 poseł niezrzeszony.

Po głosowaniu ministrowie pogratulowali Ziobrze, otrzymał on też kwiaty.

Pomoc kredytobiorcom

W porządku obrad jest też pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Jedną z propozycji jest wprowadzenie czterech miesięcy wakacji kredytowych w tym roku i kolejnych czterech miesięcy w roku przyszłym. W projekcie wprowadza się też zamiennik WIBOR, jest też mowa o utworzeniu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

ms, fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem