Zagrożenia wokół Orlenu? Żaryn: podmioty wzmacniające bezpieczeństwo mogą być narażone na próby destabilizacji
We wtorek na terenie zakładów PKN Orlen doszło do ataku nożownika. Z kolei w zeszłą środę, jak podaje rmf24.pl, awarii uległ samolot, na którego pokładzie miał podróżować prezes koncernu Daniel Obajtek. Czy spółka, będąca kluczowym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego i coraz silniejszym podmiotem na europejskiej szachownicy, jest teraz narażona na dodatkowe niebezpieczeństwa? Stanisław Żaryn, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, ostrzega przed ryzykiem rosyjskich działań propagandowych, mówi też o możliwych próbach destabilizacji.
2022-06-07, 18:49
W godzinach porannych doszło do ataku nożownika na terenie Orlenu w Płocku przy bramie numer 2. Mężczyzna został ugodzony nożem. Z aktualnych informacji wynika, że jego stan jest ciężki, ale stabilny. Ustalono również, że ma rany kłute m.in. klatki piersiowej, pleców i uda - dodała prokurator.
Bezpośrednio po zdarzeniu sprawca ujęty został przez pracowników ochrony i zatrzymany przez policjantów. Prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska przekazała, że nożownik to mieszkaniec Płocka, rocznik 1980. Nożownikowi postawiono zarzut usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Z kolei portal rmf24.pl podaje, że w zeszłą środę doszło do poważnej awarii samolotu wynajętego przez delegację Orlenu w Kazachstanie. Na pokładzie maszyny był Daniel Obajtek. Jak informują dziennikarze, w Nur-Sułtanie - po zakończonych rozmowach, które prowadzono w siedzibie naftowego giganta "KazMunayGas" - delegacja Orlenu przyjechała na lotnisko. Gdy pilot maszyny włączył silniki, włączył się alarm informujący o poważnym wycieku paliwa. Delegację i załogę ewakuowały lotniskowe służby, a samolot został odholowany.
"Podmioty, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, mogą być narażone na dodatkowe ryzyka"
Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przyznał, że wojna na Ukrainie powoduje, iż wszystkie podmioty i projekty mające na celu dywersyfikację dostaw energetycznych do Polski zyskują na znaczeniu i odgrywają kluczową rolę nie tylko dla naszego kraju, ale i całego regionu.
REKLAMA
- Zatem musimy mieć świadomość, że podmioty, które mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, które prowadzą działania ofensywne związane z koniecznością zapewnienia sobie dostaw energetycznych z nowych, nierosyjskich kierunków, mogą być narażone na dodatkowe ryzyka zarówno jeśli chodzi o działania propagandowe, jak i działania związane z próbą destabilizowania pracy tego typu podmiotów i projektów - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
- Szybsza pomoc dla Ukrainy. Joe Biden podpisał ustawę lend-lease
- Biały Dom ogłosił kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Wielotorowe restrykcje
- Rosja zostanie uznana za państwo terrorystyczne? Jasne stanowisko Pelosi
"Możemy spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych"
Stanisław Żaryn przyznał, że "spółki o dużym znaczeniu energetycznym są monitorowane i zabezpieczane przez polskie służby specjalne, natomiast fizyczną ochroną ich obiektów zajmują się podmioty, które albo współpracują z samymi spółkami, albo są częścią danego podmiotu gospodarczego".
REKLAMA
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
- Możemy spodziewać się wzmożonych działań dezinformacyjnych i propagandowych, które będą miały na celu osłabianie polskiego sektora energetycznego. Kreml prowadzi działania dezinformacyjne w celu destabilizacji dużych projektów inwestycyjnych. Tego typu strategię obserwowaliśmy już w przeszłości, czego przykładem jest przekop Mierzei Wiślanej, która długo była na celowniku rosyjskiej propagandy, po to, żeby utrudniać ukończenie tej inwestycji - stwierdził Żaryn.
Jak dodał, "możemy się spodziewać, że Kreml uzna za zagrożenie wszystkie istotne inwestycje i działania prorozwojowe. Mamy świadomość, że obecnie skala zagrożeń związanych z próbami destabilizacji naszego państwa jest większa".
Damian Nejman
REKLAMA
Zobacz także: wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk w PR24
REKLAMA