Sejmowa komisja zdecydowała ws. ustawy o SN. Rekomenduje odrzucenie większości senackich poprawek
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka rekomenduje odrzucenie większości poprawek Senatu do prezydenckiej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. We wszystkich głosowaniach 14 posłów było za, a 16 przeciw. Przyjęte zostały jedynie poprawki o charakterze legislacyjnym. W tym przypadku posłowie głosowali jednomyślnie.
2022-06-08, 16:47
Ustawa zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej. Jej przyjęcie ma pozwolić na zakończenie sporu z Komisją Europejską i odblokowanie dla Polski pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.
Rekomendowane do odrzucenia poprawki zakładają, że:
- Sędziowie Izby Dyscyplinarnej przestaną orzekać w Sądzie Najwyższym w dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy, bez możliwości przejścia w stan spoczynku
- W Izbie Odpowiedzialności Zawodowej będą mogli zasiadać sędziowie z 7-letnim stażem w Sądzie Najwyższym
- Przywróci się do pracy sędziów, którzy zostali zawieszeni w wyniku postępowań dyscyplinarnych
- Orzeczenia wydane w Izbie Dyscyplinarnej uzna się za nieważne i pozbawione skutków prawnych
Co zakłada ustawa SN?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej będą mogli przejść do innej izby lub w stan spoczynku. Zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których z kolei prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Będą się mogli odwołać do niej sędziowie ukarani przez Izbę Dyscyplinarną lub ci, którym uchylono immunitety.
Poprawki ws. SN. Opozycja jest na tak
Opozycja uważa, że wprowadzenie do nowelizacji senackich poprawek jest niezbędne do tego, aby Polsce wypłacone zostały pieniądze przewidziane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Plan ten ma znacznie wspomóc gospodarkę po pandemii. Polska wnioskuje o 23,9 mld euro w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.
Posłuchaj
- Poprawki Senatu do ustawy o SN. Prof. Domański: niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i ze sprawiedliwością
- "Nie sądzę, żeby uzyskały naszą pozytywną opinię". Marek Ast o poprawkach Senatu do ustawy o SN
- Odblokowanie środków z KPO. Sebastian Kaleta: to prawdziwy test dla KE
Zobacz także: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej w Polskim Radiu 24 o KPO
ASP
REKLAMA