Wizyta prezydent Mołdawii Mai Sandu w Polsce: bardzo potrzebujemy wsparcia

2022-07-14, 06:00

Wizyta prezydent Mołdawii Mai Sandu w Polsce: bardzo potrzebujemy wsparcia
Prezydent Mołdawii Maia Sandu złoży dziś wizytę w Polsce. Foto: Marek Borawski/KPRP

Dziś do Polski z wizytą przybędzie prezydent Mołdawii Maia Sandu. To jej pierwsza podróż do naszego kraju od czasu uzyskania przez Mołdawię statusu kandydata do UE.

O 16:45 w Belwederze Maia Sandu spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Mołdawska przywódczyni zostanie także przyjęta przez marszałków Sejmu i Senatu.

Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę, relacji dwustronnych, energetyki a także wsparcia reform w Mołdawii. Okazją do wizyty jest 30-lecie polsko-mołdawskich stosunków dyplomatycznych.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział Polskiemu Radiu, że przyznanie Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej jest wielkim sukcesem władz w Kiszyniowie i całego bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej. Minister przypomniał, że w sierpniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentami Ukrainy i Rumunii był w Mołdawii na obchodach 30-lecia niepodległości tego kraju.

Ponadto w marcu tego roku, miesiąc po wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę, doszło do kolejnego spotkania prezydentów w Kiszyniowie. Wówczas Andrzej Duda poinformował o przyznaniu Mołdawii 20 milionów euro nieoprocentowanego kredytu.

"Rosja nie porzuca planów destabilizacji Mołdawii"

W ramach polskiego rządu powołano również pełnomocnika premiera ds. wspierania reform w Mołdawii. Tę funkcję sprawuje dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak w trudnym położeniu geograficznym i geopolitycznym jest Mołdawia, jak bardzo potrzebuje wsparcia. Sami zresztą wielokrotnie - i prezydent Duda, i inni przedstawiciele władz mówili o tym, że Zachód powinien nie tylko zwracać uwagę na Ukrainę, ale również nie dopuścić do eskalacji i do przeniesienia się działań zbrojnych na teren Mołdawii. Bardzo dobrze, że chyba takie sygnały do Rosjan zostały skierowane, bo ostatecznie od tych planów destabilizacji Mołdawii chyba Rosja jednak się powstrzymuje - mówił Jakub Kumoch.

Posłuchaj

Prezydent Mołdawii z wizytą w Polsce, Warszawa deklaruje wsparcie dla Kiszyniowa. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

Powstrzymany szantaż Gazpromu

Ważnym tematem rozmów będzie też energetyka. Szef Biura Polityki Międzynarodowej zadeklarował, że Polska jest gotowa wspierać transformację energetyczną Mołdawii. Jak dodał, w w spotkaniu prezydentów weźmie także udział przedstawiciel PKN Orlen. Minister Kumoch przypomniał, że w ubiegłym roku Polska była pierwszym w historii kraju, który dostarczył do Mołdawii gaz niepochodzący z Rosji.

- Szantaż Gazpromu udało się w dużej mierze powstrzymać i Gazprom został zmuszony do rezygnacji z próby wymuszenia cen, które bardziej przypominały haracz - powiedział Jakub Kumoch.

Czytaj także:

ms

Polecane

Wróć do strony głównej