Polsko-hiszpańskie konsultacje. Premier: Europa musi uniezależnić się od surowców z Rosji
- Polska i Hiszpania piszą najnowszą historię kontynentu; robimy wszystko, by Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość - powiedział premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych.
2022-07-27, 14:27
W Warszawie, pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza, odbyły się w środę polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe. Po zakończeniu obrad podpisano memorandum o porozumieniu w dziedzinie obronności pomiędzy resortami obrony Polski i Hiszpanii, a także wspólną deklarację minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Królestwa Hiszpanii oraz pełnomocnika rządu RP ds. CPK.
Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiego rządu relacjonował, że podczas międzyrządowych konsultacji omówiono sprawy - jak ocenił Morawiecki - o fundamentalnym znaczeniu: kwestie związane z bezpieczeństwem, energetyką, inflacją. - Doskonale wiemy, że znajdujemy się na geopolitycznym zakręcie - mówił premier.
"Ramię w ramię walczyliśmy o europejskie wartości"
Zwracał uwagę, że inflacja dotyka zarówno Polskę, jak i Hiszpanię, a jej źródłem są wysokie ceny surowców i mają na nią wpływ działania wojenne. - Omawialiśmy to, jak Europa za pół roku, za rok, za dwa lata ma funkcjonować, jak ma wyglądać. Mamy globalne aspiracje jako UE i spinamy klamrą - Polska i Hiszpania - te aspiracje - mówił Morawiecki.
Przekazał, że wśród tematów rozmów znalazła się także wojna na Ukrainie i jej wpływ na bieżącą sytuację w Europie. - Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest, aby Ukraina utrzymała swoją suwerenność, integralność terytorialną i swoją niepodległość. Polska robi wszystko, aby tak było, ale Madryt - mimo że 3 tys. kilometrów od Ukrainy oddalony - stanął na wysokości zadania. Ramię w ramię walczyliśmy o te europejskie wartości, o wolność, o prawo do życia, o demokrację, o niepodległość, o suwerenność - wskazywał premier.
- Nasze kraje piszą najnowszą historię kontynentu - oświadczył Morawiecki, podkreślając wagę bieżących konsultacji między polskim i hiszpańskim rządem. - Życzyłbym sobie takiego zrozumienia w ramach całej UE, jakie widzę po stronie Hiszpanii dla wszystkich spraw, które się wiążą z tą wojną - dodał.
"Hiszpania doskonale rozumie potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiego gazu"
Na wspólnej konferencji prasowej premier Morawiecki podkreślił, że nasze kraje mają wspólne stanowisko dotyczące gazu, co - jak zauważył - jest o tyle istotne, że kwestie te były ostatnio intensywnie dyskutowane. - Hiszpania doskonale rozumie potrzebę uniezależnienia się od rosyjskiego gazu, jest w tej lepszej sytuacji niż Polska, że ta zależność była też wcześniej dużo niższa - podkreślił Morawiecki.
- Wczoraj to dzięki skoordynowanym działaniom Polski i Hiszpanii udało się osiągnąć właściwe, dobre dla Polski, dobre dla Hiszpanii i dobre dla Europy porozumienie z Komisją Europejską w obszarze gazu, tak by narodowe interesy Polski i Hiszpanii nie ucierpiały. Zmieniliśmy pierwotną propozycję KE w taki sposób, by odpowiadała ona naszym oczekiwaniom - podkreślił premier.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak mówił, "uznano specyfikę i odrębność Hiszpanii, ale uznano też w tym kontekście dobro Warszawy i naszą specyficzną sytuację, i to jest bardzo ważne". Według Morawieckiego to pokazuje, jak współpraca polsko-hiszpańska zadziałała w praktyce. - Zbudowaliśmy odpowiednią masę krytyczną dla nowych rozwiązań, dużo lepszych rozwiązań, także dla nas - ocenił.
Ministrowie krajów Unii Europejskiej odpowiedzialni za sprawy energii osiągnęli we wtorek porozumienie polityczne w sprawie zmniejszenia zapotrzebowania na gaz. Zakłada ono dobrowolne ograniczenie popytu na ten surowiec o 15 proc. przed zimą i w okresie zimowym.
Morawiecki wyraził podczas środowej konferencji zadowolenie, że Hiszpania jest "ręka w rękę z nami we wszystkich tematach związanych z NATO, z bezpieczeństwem, z wzmocnieniem wschodniej flanki, wschodniej części NATO, która jest przecież jednocześnie wschodnią częścią UE". - Nasze gwarancje bezpieczeństwa opieramy o zapisy traktatów, ale także o znakomite relacje między nami - powiedział szef rządu.
Czytaj także:
- Bezskuteczne ataki Rosjan w Donbasie. Pojawia się szansa dla sił ukraińskich
- W trakcie rosyjskiego ataku osłoniła syna własnym ciałem. Teraz jest sparaliżowana
- Zełenski o Rosji: robi wszystko, by ta zima była jak najcięższa dla Europy
dn
REKLAMA