Ponad pięć tysięcy złożonych wniosków uchodźczych w tym roku. Najwięcej składali Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie

Rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak przekazał, że w pierwszej połowie roku wnioski uchodźcze w Polsce złożyło ponad pięć tysięcy cudzoziemców. Największą grupę ubiegających się o ochronę międzynarodową stanowili obywatele Białorusi, Ukrainy i Rosji.

2022-07-30, 04:38

Ponad pięć tysięcy złożonych wniosków uchodźczych w tym roku. Najwięcej składali Białorusini, Ukraińcy i Rosjanie
W pierwszej połowie roku wnioski uchodźcze w Polsce złożyło ponad 5 tys. cudzoziemców. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Jakub Dudziak powiedział, że liczba wpływających do urzędu wniosków od zeszłego roku utrzymuje się na podobnym poziomie.

- Od lipca ubiegłego roku obserwujemy wzrost składanych wniosków uchodźczych w Polsce. W drugiej połowie ubiegłego roku takie wnioski złożyło nieco ponad sześć tysięcy stu cudzoziemców i w tym roku obserwujemy kontynuację tego trendu. W pierwszej połowie 2022 roku wnioski o udzielnie ochrony międzynarodowej złożyło pięć tysięcy stu cudzoziemców, więc widzimy, że te liczby pozostają na podobnym poziomie - mówił Jakub Dudziak.

Ochrona międzynarodowa

Jak powiedział rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców do końca czerwca urząd wydał decyzje wobec pięciu i pół tysiąca cudzoziemców. Warunki przyznania ochrony międzynarodowej spełniało dwa tysiące trzysta osób. - Zdecydowaną większość tej grupy stanowili Białorusini, było to dwa tysiące sto osób z grupy dwóch tysięcy trzystu, więc widzimy, że ta grupa cudzoziemców stanowi zdecydowaną większość jeżeli chodzi zarówno o składane wnioski jak i pozytywnie rozpatrywane. W dalszej kolejności byli obywatele Afganistanu czy Rosji, ale to po 50 czy 40 osób, więc te liczby są już zdecydowanie mniejsze - powiedział Jakub Dudziak.

Decyzje negatywne otrzymało prawie 800 cudzoziemców, najwięcej Rosjan - 330 osób i Irakijczyków - 280 osób. Prawie dwa i pół tysiąca spraw zostało umorzonych, z których 950 dotyczyło obywateli Iraku i niemal 400 - Afganistanu. Sprawy są umarzane gdy cudzoziemiec na przykład opuścił Polskę przed wydaniem decyzji lub wycofał wniosek.

REKLAMA

Czytaj także:

Cudzoziemcowi udziela się ochrony międzynarodowej jeśli w jego kraju pochodzenia grozi mu prześladowanie lub rzeczywiste ryzyko utraty życia czy zdrowia. Wobec danej osoby nie mogą przy tym występować okoliczności wskazujące, że może na przykład stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Posłuchaj

W pierwszej połowie roku wnioski uchodźcze w Polsce złożyło ponad 5 tys. cudzoziemców (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej