more_horiz
Wiadomości

Polskie dzieci za granicą w rodzinie zastępczej. Ministerstwo Sprawiedliwości wywalczyło ważną zmianę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 15:40
Ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że kraje unijne będą zobowiązane do poszanowania tożsamości kulturowej, religijnej i językowej dziecka, które trafiło do rodziny zastępczej. Jak wyjaśnił minister w KPRM Michał Wójcik teraz dzieci kierowanie pod opiekę zastępczą, mają trafiać do rodzin z podobnego kręgu kulturowego, a najlepiej do krewnych z kraju swojego pochodzenia.
Minister Michał Wójcik o przepisach chroniących tożsamość kulturową dzieci
Minister Michał Wójcik o przepisach chroniących tożsamość kulturową dzieciFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

- Przepisy rozporządzenia Bruksela II bis weszły w życie 1 sierpnia dzięki polskim staraniom. To duży sukces ministerstwa sprawiedliwości - podkreślił podczas konferencji prasowej Michał Wójcik.

- Dzisiaj, jeżeli dziecko polskie znajduje się w innym kraju, jeżeli toczy się sprawa dotycząca tego dziecka, jeśli ma ono trafić do pieczy zastępczej, sąd danego państwa, który rozstrzyga sprawę, będzie musiał zwrócić się do polskiej placówki dyplomatycznej, czyli konsula zajmującego się ochroną praw dzieci, a konsulowie dalej do ministerstwa sprawiedliwości i to my będziemy szukali rodziny dla takich dzieci - powiedział minister Wójcik.

Większa ochrona dzieci za granicą

- Przyjęcie rozporządzenia, które reguluje transgraniczną współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich, zwiększa ochronę dzieci i zapewnia realizację gwarancji zawartych w Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Kluczowy zapis tego rozporządzenia powstał w resorcie sprawiedliwości - podkreślił Michał Wójcik.

Dobro dzieci jest ważniejsze niż doraźne korzyści polityczne. Nie można przehandlować praw dzieci za ustępstwa w innych dziedzinach - mówił minister Wójcik.

Ministerstwo sprawiedliwości przekazało, że Rada Unii Europejskiej opowiedziała się za przyjęciem nowego rozporządzenia Bruksela II bis, które reguluje współpracę w sprawach rodzinnych i małżeńskich. Resort dodaje, że wejście w życie nowego rozporządzenia oznacza skuteczniejszą ochronę praw dziecka.

Polską propozycję poparły m.in. Litwa, Łotwa, Portugalia i Rumunia.

Posłuchaj
00:26 11873113_1.mp3 Minister w KPRM Michał Wójcik o przepisach chroniących tożsamość kulturową dzieci (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w Programie 1 Polskiego Radia

ASP


Zobacz także

Zobacz także