more_horiz
Wiadomości

Straż Graniczna podała nowe dane. Blisko 5,5 mln odpraw na granicy z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 09:50
Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych 5,468 mln osób przybywających z Ukrainy do Polski – przekazała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy wjechało 26,4 tys. osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/strazgraniczna

"Od 24.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 5,468 mln osób" – napisała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.

Poinformowała, że ostatniej doby zanotowano 26,4 tys. odpraw, z kolei w sobotę do godz. 7.00 było ich 7,7 tys. W piątek z Polski na Ukrainę odprawiono 28,5 tys. osób, a od początku wojny – ponad 3,6 mln osób.

Mieszkańcy m.in. Uzbekistanu na polskiej granicy

28 cudzoziemców próbowało w piątek nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Uzbekistanu, Nigerii, Mali i Jemenu – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.

Największa, czternastoosobowa grupa przedostała się nielegalnie na polską stronę w okolicach Bobrownik, przepływając przez graniczną rzekę Świsłocz. Byli w niej obywatele Iraku, Maroka i Syrii - podała SG w sobotę rano na Twitterze.

Z jej danych wynika, że od początku sierpnia doszło do ponad 400 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W lipcu zanotowano w sumie blisko 900 takich prób.

Gotowa jest stalowa zapora o wysokości pięciu metrów, zbudowana na granicy z Białorusią. Przęsła ustawione są już na całej zaplanowanej długości 186 km tego ogrodzenia. Prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów. Mają być zakończone do połowy września.

SG ocenia, że stalowe ogrodzenie spełnia swoje zadanie i jest realnym utrudnieniem dla nielegalnej imigracji. Wskazuje, że liczba prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej spadła ostatnio dziesięciokrotnie, z 800 do ok. 80 prób na dobę. Powołując się na informacje od zatrzymywanych osób, w miniony wtorek Straż Graniczna podała, że służby białoruskie - używając specjalistycznych narzędzi, np. szlifierek kątowych - pomagają niszczyć stalowe zabezpieczenie.

Podlaski Oddział SG zwraca uwagę, że dzięki istniejącej barierze od kilku miesięcy nie notuje fizycznych ataków na funkcjonariuszy (rzucania kamieniami, oślepiania laserami). Nie ma też siłowych prób jej przekraczania przez duże grupy osób.

Zasady od 1 lipca, źródło: PAP Infografika Zasady od 1 lipca, źródło: PAP Infografika

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także