more_horiz
Wiadomości

Emil Czeczko w kampanii dezinformacyjnej Białorusi. "Wykorzystują wizerunek zdrajcy do prowokacji"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 13:31
Jak poinformował w mediach społecznościowych rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki na billboardzie przy granicy z Polską czci nieżyjącego dezertera Emila Czeczko.
Stanisław Żaryn: Białoruś na billboardzie przy granicy czci nieżyjącego polskiego dezertera
Stanisław Żaryn: Białoruś na billboardzie przy granicy czci nieżyjącego polskiego dezerteraFoto: Twitter.com/StZaryn

Przy wyjeździe z Białorusi w stronę granicy z Polską zainstalowano dużą reklamę serwisu na Telegramie białoruskiego reżimowego i antypolskiego centrum "praw człowieka" opatrzoną zdjęciem dezertera z hasłem po polsku "Mam czyste sumienie. A Ty?" z podpisem "Emil Czeczko / Żołnierz".

"Białoruski reżim wykorzystuje wizerunek nieżyjącego dezertera i zdrajcy Emila Czeczko do realizacji dezinformacyjnych i prowokacyjnych działań wobec Polski" - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn we wpisie ze zdjęciem bilboardu.

Emil Czeczko w kampanii dezinformacyjnej

Podał, że za kampanię, której billboard jest częścią, odpowiada organizacja prowadzona przez prorosyjskiego białoruskiego propagandystę i aktywistę Dymitra Bieliakowa. Rzecznik przypomniał, że po wybuchu kryzysu migracyjnego na granicy białorusko-polskiej Dymitr Bieliakow pozycjonował się jako prołukaszenkowski obrońca praw człowieka, angażując się w prowadzenie antypolskiej operacji informacyjnej.

"Bieliakow wykorzystywał już wcześniej Czeczkę do działalności dezinformacyjnej Mińska i Moskwy. Teraz Czeczko został wykorzystany do kampanii, która powtarza insynuacje przeciwko Polsce i przekonuje, że sprzeciw wobec nielegalnej migracji destabilizującej nasz kraj jest czymś złym" - podkreślił na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

***

Emil Czeczko w grudniu 2021 roku zbiegł na Białoruś pełniąc jako żołnierz Wojska Polskiego służbę na granicy polsko-białoruskiej. W połowie marca 2022 roku został znaleziony martwy w Mińsku. Został pochowany we wsi Dołhinów w rejonie wilejskim, gdzie spoczywają żołnierze polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919 roku.

Czytaj także:

Zobacz także: Stanisław Żaryn w Programie 3 Polskiego Radia

ng

Zobacz także

Zobacz także