Tauron naprawił blok 910 MW. "Prace zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną technologią"

2022-08-30, 10:30

Tauron naprawił blok 910 MW. "Prace zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną technologią"
Tauron naprawił blok 910 MW. Opublikowano komunikat. Foto: twitter.com/@TauronPE

- Naprawa leja kotła bloku 910 MW w Jaworznie została zakończona - poinformowała Patrycja Hamera, rzecznik prasowy Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Prace zostały odebrane przez Urząd Dozoru Technicznego.

- Naprawa leja kotła została dokończona przez wykonawcę zastępczego. Urząd Dozoru Technicznego potwierdził, że prace zostały wykonane zgodnie z zatwierdzoną technologią i w odpowiednim zakresie. Decyzja o wyborze tzw. wykonawstwa zastępczego miała na celu jak najszybsze uruchomienie jednostki - wyjaśniła Patrycja Hamera.

Jak podkreśliła "działania te mieszczą się w zakresie realizacji naszych uprawnień kontraktowych". - Planowo blok zostanie zsynchronizowany z siecią elektroenergetyczną do końca tygodnia i będzie do dyspozycji PSE  - dodała rzecznik NJGT.

Tauron naprawił blok 910 MW. To nie pierwsza tego typu awaria

"Prace prowadzone w obrębie leja kotła sprowadzały się do realizacji działań remontowych, mających na celu naprawę uszkodzonych elementów - niewielkich uszkodzeń w postaci rys i wgnieceń oraz odkształceń" - czytamy w oświadczeniu Tauronu.

Jak zaznaczono w komunikacie "to nie pierwsza tego typu awaria kotła bloku 910 MW". Problemy z lejem występowały już w 2021 r.

W chwili wystąpienia usterki Rafako prowadziło testy i strojenia układu czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotła, który zaprojektowało i dostarczyło na potrzeby jaworznickiego bloku. - Zadaniem prawidłowo zaprojektowanego, zestrojonego i działającego układu czyszczenia powierzchni ogrzewalnych kotła jest niedopuszczenie do żużlowania i szlakowania podczas jego pracy - wyjaśniła rzecznik NJGT.

Blok 910 MW. "Najnowocześniejsza jednostka w polskim systemie energetycznym"

Decyzje o budowie Bloku 910 MW zostały podjęte w latach 2010-2014. Rafako realizowało projekt od 2014 r.

Blok o mocy 910 MW to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska pozwolą wypełniać najbardziej rygorystyczne normy.

Pracując z pełną mocą, blok w Jaworznie może wytwarzać około 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie, zużywając nawet 2,5 mln ton węgla.

Całość komunikatu można przeczytać w tym miejscu.

Czytaj także:

media.tauron.pl
pb

Polecane

Wróć do strony głównej