Politycy PiS: zbombardowany przez Niemców Frampol nie miał znaczenia wojskowego [ZAPIS RELACJI]

2022-09-01, 16:30

Politycy PiS: zbombardowany przez Niemców Frampol nie miał znaczenia wojskowego [ZAPIS RELACJI]
Uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na rynku we Frampolu. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Frampol nie miał znaczenia wojskowego, atak na miasto był zbrodnią – mówili w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wraz z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem uczestniczyli w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej we Frampolu (lubelskie). Zachęcamy też do zapoznania się z zapisem relacji z 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Marszałek Elżbieta Witek zwróciła uwagę, że celem ataku było miasto i jego cywilna ludność, a Niemcy dążyły do unicestwienia polskiej kultury materialnej. Jak mówiła, niemieccy lotnictwo wojskowe szukało takich miasteczek jak Wieluń i Frampol, "żeby móc wypróbować swoją zbrodniczą machinę wojenną".

- To, co było najokrutniejsze w tym, co czyniła Luftwaffe, to szukanie celów, które były zupełnie bezbronne – powiedziała, podkreślając, że nie było tam zgrupowań wojsk ani lotnisk.

- Podtrzymujemy tradycję czczenia pamięci o ofiarach, żeby nigdy więcej te okropności wojenne się nie powtórzyły. Ale trudno nie myśleć o tym, że to jest możliwe nawet w XXI wieku, kiedy patrzymy za naszą wschodnią granicę – mówiła Witek.

Jacek Sasin również podkreślił, że to "bezbronne, pozbawione jakiegokolwiek wojskowego znaczenia miasto stało się obiektem barbarzyńskiego ataku ze strony niemieckiego lotnictwa", które testowało nowy typ bomb.

Minister obrony Mariusz Błaszczak uznał Frampol za "przykład miasta zbombardowanego tylko dlatego, że było miastem polskim; przykład zbrodni wojennej dokonanej przez Niemców" i nawiązał do prezentacji zaprezentowanego w Warszawie raportu PiS o wojennych stratach Polski.

- Dziś jesteśmy świadkami zbrodni, których dopuszcza się wojsko rosyjskie na Ukrainie. Naszą odpowiedzią jest wzmacnianie Wojska Polskiego – podkreślił Błaszczak, nawiązując z kolei do formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej i namawiając, by wstępować do armii.

***

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

W związku z publikacją raportu Polskie Radio uruchomiło serwis specjalny #bezprzedawNIEnia poświęcony uzyskaniu reparacji wojennych. Hasło to cieszy się również dużą popularnością w mediach społecznościowych.

RELACJA LIVE

Polecane

Wróć do strony głównej