Polacy ocenili dymisję Jacka Kurskiego. Zobacz nowy sondaż
Jak wynika z sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej, większość badanych - 64,6 proc. - dobrze ocenia dymisję Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP.
2022-09-12, 15:36
5 września Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Na stanowisko to powołała Mateusza Matyszkowicza – dotychczasowego członka zarządu telewizji publicznej.
Jak wynika z poniedziałkowego sondażu IBRiS dla Rzeczpospolitej 64,6 proc. respondentów uważa, że odwołanie Jacka Kurskiego to dobra decyzja. "Zdecydowanie dobrze" ocenia ten ruch 41,1 proc. badanych, a "raczej dobrze" – 23,5 proc.
Z kolei 11 proc. respondentów było przeciwnych dymisji Kurskiego, a 6,6 proc. badanych uznało tę decyzję za "raczej złą". "Zdecydowanie źle" oceniło ją 4,4 proc. ankietowanych, a niemal co czwarty badany (24,4 proc.) nie ma w tej sprawie zdania.
IBRiS zapytał uczestników badania również o przyszłość TVP bez Jacka Kurskiego. Większość respondentów, bo 53,9 proc., uważa, że TVP "nie zmieni się", 26,1 proc. badanych jest zdania, że telewizja "zmieni się na lepsze", a 6,7 proc. uważa, że zmiany będą "na gorsze". 13,3 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.
REKLAMA
Kariera w TVP
Jacek Kurski objął po raz pierwszy stanowisko szefa TVP w styczniu 2016 r. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.
Ponownie wybrany został na szefa Telewizji Polskiej 12 października 2016 r. Był na jej czele do marca 2020 r., gdy znów został odwołany przez RMN. Został wówczas doradcą zarządu TVP.
W maju 2020 r. wszedł ponownie w skład zarządu telewizji, a 24 lipca 2020 r. został pełniącym obowiązki prezesa. 7 sierpnia RMN ponownie wybrała go szefem TVP.
Działalność polityczna
Jacek Kurski współpracował z opozycją antykomunistyczną, zajmował się m.in. kolportażem podziemnych wydawnictw. W połowie lat 80. wstąpił do Solidarności, a w 1986 został redaktorem pisma "Solidarność Regionu Gdańskiego".
REKLAMA
Z początkiem lat 90. współpracował także z Porozumieniem Centrum (na którego czele stał Jarosław Kaczyński). W 1993 odpowiadał za kampanię wyborczą ugrupowania przed wyborami parlamentarnymi. W tym samym roku opublikował napisaną wspólnie z Piotrem Semką książkę "Lewy Czerwcowy" (o kulisach odwołania gabinetu Jana Olszewskiego w czerwcu 1992 roku).
W 1994 roku zrealizował film "Nocna zmiana", poświęcony tej samej tematyce. Były prezes TVP współpracował przy programach publicystycznych takich jak: "Refleks", "Rozmowy kanciastego stołu" czy "Sprawa dla reportera".
W latach 2005-2009 był posłem na Sejm V i VI kadencji. W latach 2009–2014 – posłem do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, a w latach 2015-2016 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytaj więcej:
- Zmiany w TVP. Krzysztof Czabański: prezes Mateusz Matyszkowicz wzmocni ofertę merytoryczną
- Jacek Kurski odwołany z funkcji prezesa Telewizji Polskiej. Znamy nazwisko następcy
dn/Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA