Nota do Niemiec w sprawie reparacji już niebawem. Szef MSZ podał przybliżoną datę

Nota dyplomatyczna do rządu Niemiec w sprawie reparacji będzie gotowa na początku przyszłego miesiąca - zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami w Sejmie Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau.

2022-09-14, 21:40

Nota do Niemiec w sprawie reparacji już niebawem. Szef MSZ podał przybliżoną datę

W środę Sejm przyjął uchwałę, w której wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki rozpętania przez III Rzeszę Niemiecką II wojny światowej.

Deklaracja szefa MSZ

Po głosowaniu dziennikarze pytali Zbigniewa Raua, kiedy będą podjęte następne działania strony polskiej. - Będzie nota bardzo niedługo, na początku przyszłego miesiąca - zapowiedział szef MSZ.

Dopytywany, do kogo adresowana będzie nota ws. reparacji i na jakim szczeblu, Rau poprosił o cierpliwość i stwierdził, że zależeć to będzie od decyzji podjętej w tej sprawie.

Pytany o komentarz dotyczący poparcia uchwały Sejmu przez opozycję, Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że ten kierunek ewolucji opozycji się utrzyma. - Chociaż nie jestem optymistą - zaznaczył.

REKLAMA

Uchwała adresowana do Niemiec

Za przyjęciem uchwały dot. reparacji głosowało 418 posłów, 4 posłów KO było przeciwnych (Tomasz Aniśko, Klaudia Jachira, Małgorzata Tracz oraz Urszula Zielińska). 15 posłów wstrzymało się od głosu.

Oprócz wezwania do wzięcia przez Niemcy odpowiedzialności za działania III Rzeszy Sejm wskazał, że państwo polskie nigdy nie otrzymało rekompensaty za straty osobowe oraz materialne spowodowane przez państwo niemieckie. Ani też zadośćuczynienia za ogrom krzywd wyrządzonych polskim obywatelom.

Podkreślono też, że należycie reprezentowane państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego, a twierdzenie, że zostały one prawomocnie wycofane lub się przedawniły, nie ma żadnych podstaw, ani moralnych, ani prawnych.

Ponad 6 bln złotych strat

REKLAMA

Raport w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej w związku z niemiecką okupacją został zaprezentowany 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska domaga się zadośćuczynienia od Niemiec za konflikt zbrojny, a straty oszacowano na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Posłuchaj

Raport o stratach wojennych Polski w II wojnie światowej zaprezentowano 1 września, w 83. rocznicę niemieckiej inwazji na Polskę. Prezentacja raportu odbyła się na Zamku Królewskim z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także posłów, senatorów, ambasadorów i mediów zagranicznych (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.

Czytaj także:


Arkadiusz Mularczyk gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie video

mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej