Wiceszef MSZ: Polska wstrzymała wydawanie wiz dla Rosjan
- Korzystając ze stanowiska przyjętego przez Unię Europejską Polska, tak jak kraje bałtyckie, nie wydaje dziś wiz turystycznych dla obywateli Rosji, choć np. Finlandia tego nie zrobiła - powiedział w TVP Info wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
2022-09-21, 23:21
W środę w TVP Info wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował, że Polska od lutego, czyli od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej nie wydaje wiz turystycznych obywatelom Federacji Rosyjskiej.
- Decyzja Unii Europejskiej sprzed dwóch tygodni dopuszcza wstrzymywanie wydawania wiz turystycznych przez poszczególne kraje w odniesieniu do obywateli Federacji Rosyjskiej i z tej klauzuli skorzystaliśmy my wraz z krajami bałtyckimi - powiedział Wawrzyk.
Przyznał, że wizy turystyczne wydaje natomiast wciąż np. Finlandia, która ma długą granice lądową z Rosją.
- Finlandia ma duże tradycje przyjmowania osób poszukujących u niej opieki międzynarodowej, stąd właśnie takie, a nie inne podejście, ale zwracam uwagę, że to właśnie skala przyjazdów do Finlandii z Rosji i dalej podróżowania obywateli Rosji na południe Europy leżała u przyczyn tej decyzji UE o której mówiliśmy - dodał.
REKLAMA
Koniec z ułatwieniami w wydawaniu wiz
9 września br. UE przyjęła decyzję, która całkowicie zawiesza umowę o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Rosji, wobec których będą miały zastosowanie jedynie ogólne przepisy kodeksu wizowego.
Skutkować to będzie: podniesieniem opłaty za wniosek wizowy z 35 do 80 euro, koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających, wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków oraz zaostrzeniem zasad wydawania wiz wielokrotnego wjazdu.
Umowa o ułatwieniach w wydawaniu wiz między UE a Rosją weszła w życie 1 czerwca 2007 r. Jej celem było ułatwienie wydawania wiz krótkoterminowych (wiz na pobyty nieprzekraczające 90 dni w okresie 180-dniowym) na zasadzie wzajemności.
- Częściowa mobilizacja w Rosji. Premier Morawiecki: chcą kontynuować dzieło zniszczenia. Nie ma na to naszej zgody
- Prezydent Zełenski apeluje do Zachodu, by nie poddawał się szantażowi Putina. "Jutro może zażądać Polski"
24 lutego 2022 r. Rada Europejska z całą mocą potępiła agresję wojskową Rosji na Ukrainę i wyraziła pełną solidarność z Ukrainą i jej mieszkańcami. 25 lutego UE przyjęła kolejne sankcje wobec Rosji oraz zatwierdziła częściowe zawieszenie umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz dyplomatom oraz rosyjskim urzędnikom i biznesmenom.
REKLAMA
Później przyjmowała dodatkowe środki w reakcji na działania Rosji i z myślą o wsparciu Ukrainy i jej obywateli. Na nieformalnym spotkaniu 31 sierpnia ministrowie spraw zagranicznych wypracowali porozumienie polityczne co do całkowitego zawieszenia umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz.
Całkowite zawieszenie dotyczy wszystkich kategorii osób przybywających do UE na pobyt krótkoterminowy. Komisja ma przygotować dodatkowe wytyczne, aby zagwarantować, że zawieszenie to nie zaszkodzi osobom podróżującym do UE w niezbędnych celach; między innymi dziennikarzom, dysydentom czy przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego.
mg
REKLAMA