more_horiz
Wiadomości

Sasin zapowiada "opodatkowanie nadzwyczajnych zysków". "Robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 22:37
- Będzie podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych, a pieniądze z niego pokryją koszty zamrożenia cen energii - mówił w niedzielę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Wicepremier Sasin: robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysie
Wicepremier Sasin: robimy wszystko, by ochronić Polaków w kryzysieFoto: twitter.com/Ministerstwo Aktywów Państwowych

W sobotę wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział wniesienie pod obrady rządu projektu rozwiązań, które dotyczyć będą opodatkowania nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych.

- Będzie podatek, a pieniądze z tego podatku pokryją koszt zamrożenia ceny energii i dla indywidualnych odbiorców - gospodarstw domowych, polskich rodzin, i również (...) dla instytucji wrażliwych i dla samorządów - potwierdził w niedzielę w TVP wicepremier Sasin. - Ulżymy Polakom, możecie państwo być spokojni. Robimy wszystko jako rząd, by w tym kryzysie ochronić Polaków - dodał.

Wyjaśniał, że ten "bardzo wysoki" podatek od nadzwyczajnych zysków spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych spowoduje, że wpływ z tego tytułu do budżetu państwa przekroczy 13 mld zł. Zapewnił przy tym, że pieniądze te w całości będą przeznaczone na "ulżenie Polakom" w tym trudnym momencie spowodowanym kryzysem, wojną w Ukrainie, ale również polityką klimatyczną i energetyczną Unii Europejskiej. - Widać wyraźnie dzisiaj, że ta polityka zaprowadziła nas na manowce - podkreślił.

Samorządowcy zaniepokojeni wysokimi cenami energii

Wicepremier uspokajał również wszystkich samorządowców zaniepokojonych wysokimi cenami energii.

- Słusznie prezydent Radomia oburzał się w ostatnich dniach, bo dostał cenę na poziomie bardzo wysokim. To byłaby cena bardzo trudna do udźwignięcia (dla miasta) - przyznał. - Po przyjęciu tej propozycji ta cena będzie kilkukrotnie niższa - zapewnił Sasin. Jego zdaniem spółki "rozumieją sytuacje i są gotowe płacić ten podatek".

Jeszcze jedna propozycja

Ponadto, Sasin poinformował, że zgłoszona została jeszcze jedna propozycja. - Daliśmy pani minister (Annie) Moskwie gotowe rozwiązanie, które nieco inaczej liczy najwyższą cenę energii - powiedział.

Dodał, że PGE "sama przygotowywała z MAP to rozwiązanie", które będzie ją kosztowało obniżenie zysku o kilkanaście mld zł. Zdaniem Sasina to pokazuje, że ze strony państwowych spółek energetycznych jest dobra wola.

Zapowiedzi premiera i prezesa PiS

W sobotę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie domagał się od spółek Skarbu Państwa, aby ograniczały swoje nadzwyczajne, nadmiarowe zyski. Natomiast w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że prawdopodobnie zostanie wprowadzone opodatkowanie nadzwyczajnych zysków dużych firm.

- W tej chwili będą prawdopodobnie opodatkowania tych wszystkich firm, duże opodatkowania, które uzyskują nadzwyczajne zyski dzięki kryzysowi, bo są takie firmy - powiedział prezes PiS na spotkaniu z mieszkańcami Nysy.


Posłuchaj
00:24 Sasin.mp3 Minister Jacek Sasin mówił, że podatek wsparłby instytucje wrażliwe (IAR)


Zobacz także: 

Zobacz także

Zobacz także