Otwarcie wystawy "Ukraina. Pod innym niebem". Gliński: to próba podzielenia się traumatycznym doświadczeniem

Prace ponad 30 ukraińskich artystów zaprezentowano na wystawie "Ukraina. Pod innym niebem" w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. W jej wieczornym wernisażu wzięli udział między innymi wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka i ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Swój list wysłał także wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

2022-11-04, 23:25

Otwarcie wystawy "Ukraina. Pod innym niebem". Gliński: to próba podzielenia się traumatycznym doświadczeniem

Podsekretarz stanu Wanda Zwinogrodzka odczytała list od wicepremiera i ministra kultury.

- Dzisiejsze uroczyste otwarcie wystawy "Ukraina. Pod innym niebem" to wyjątkowe artystyczne wydarzenie. Ekspozycja przygotowana w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest odpowiedzią na społeczną i moralną potrzebę ukazania, poprzez sztukę i dokumentację, walki narodu ukraińskiego o wolność – napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał, że wystawa "Ukraina. Pod innym niebem" jest także wyzwaniem dla polskiego widza i polskiego społeczeństwa, które przez ostatnie osiem miesięcy ofiarnie niosło pomoc ukraińskim uchodźcom, by zmierzyło się z obrazem wojny.

- Jeżeli sztuka jest sublimacją przeżyć, to potraktujmy dzieła zaproszonych tu artystów jako próbę ukazania, ale i intymnego podzielenia się traumatycznym doświadczeniem, które powinno być dziś dla nas wszystkich przestrogą – napisał wicepremier Piotr Gliński.

REKLAMA

Reakcja na agresję Rosji

Na ekspozycji prezentowanych jest ponad dwieście prac. Kurator wystawy i zastępca dyrektora ds. programu (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) Marcel Skierski wyjaśnił, że są one reakcją na rosyjską agresję i zostały stworzone po 24 lutego.

- Staraliśmy się unikać dosłowności w tym sensie, że wystawa nie jest aż tak bardzo - jakby mogła być - brutalna i drastyczna. Na wystawę mogą pod opieką dorosłych przyjść również dzieci, więc jest ona dla wszystkich. Operuje raczej symbolem, metaforą, niż dosłownym opowiedzeniem o tym co na Ukrainie się dzieje, chociaż mocnych obrazków, szczególnie emocjonalnie intensywnych, na pewno nie brakuje - mówił jej kurator.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz podziękował za zorganizowanie wystawy i wyraził nadzieję na jak najszybsze zwycięstwo jego kraju.

- Sądzę, że to jedna z rzeczy, których nie oczekiwał Putin od narodu ukraińskiego. Myślał, że się poddamy, znikniemy jako państwo i naród ze swoją sztuką oraz kulturą, ale pokazaliśmy swoją determinację i wolę walki ku zwycięstwu. Pokazaliśmy, że możemy nie tylko sprawnie funkcjonować jako Państwo, ale nasza sztuka i kultura rozwija się jeszcze lepiej - powiedział Wasyl Zwarycz.

REKLAMA

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Zamku Ujazdowskim sześć dni w tygodniu, z wyjątkiem poniedziałku, do 12 marca przyszłego roku.

dz/IAR,PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej