Historycy i działacze. Prezes IPN powołał Radę Programową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powołał Radę Programową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 15-osobowy zespół będzie opiniował działania instytucji i doradzał jej przy pracy ze zbiorami i społeczeństwem. W skład Rady weszli działacze podziemia antykomunistycznego, historycy i przedstawiciele rządu.

2022-12-14, 16:47

Historycy i działacze. Prezes IPN powołał Radę Programową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Prezes IPN powołał Radę Programową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Foto: ipn.gov.pl

Prezes IPN - organu prowadzącego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - podczas wręczenia nominacji wyraził nadzieję, że członkowie Rady wypełnią zobowiązanie, jakim jest stworzenie ekspozycji - niezwykłej opowieści o trudnej drodze do wolności Polski.

Na dzisiejsze spotkanie przyszedłem z przeświadczeniem, że - choć dyskusja w gronie Rady będzie na pewno żywa - z całą pewnością zawsze najważniejszy będzie w niej wasz wewnętrzny imperatyw, że troska o polską pamięć, o polską historię, o prawdę o polskiej historii XX wieku i dobro Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, będą zawsze w tej dyskusji najważniejsze - wskazał.

Rada Programowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Członkinią Rady została działaczka Solidarności Walczącej Małgorzata Zwiercan, która podkreśliła, że niezwykle jej zależy, by Muzeum było atrakcyjnym miejscem, szczególnie dla młodzieży. - Żeby młodzi ludzie mogli przyjść i zobaczyć, jaka z jednej strony wielka tragedia dotykała tych, którzy walczyli o naszą wolność, a z drugiej, by też zobaczyli, że o tę wolność powinniśmy cały czas dbać, bo nie jest nam dana raz na zawsze. Myślę, że w ten sposób należy dzisiaj młodym ludziom pokazywać te trudne czasy, w których niejednokrotnie poświęcaliśmy swoje życie, zdrowie dla wolnej Polski - zaznaczyła.

Posłuchaj

Prezes IPN powołał Radę Programową Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Członkiem Rady został też historyk doktor Maciej Korkuć z krakowskiego oddziału IPN. Naukowiec powiedział, że niezwykle ważne będzie ukazanie w Muzeum ciągłości walki o wolność i suwerenność Polski. - Od 1939 roku mieliśmy wielu wrogów, ale jeden cel: niepodległość. I ten cel powodował, że ludzie - niezależnie od tego, czy była okupacja niemiecka, czy sowiecka, czy później komunizm, czyli inna forma okupacji sowieckiej - podejmowali decyzje, które były kosztowne, które łączyły się z poświęceniem. Myślę, że pamięć o tym jest naszym obowiązkiem, jest wartością, która powinna być przeniesiona do innych pokoleń - podkreślił.

REKLAMA

Czytaj także:

W skład Rady weszli: europoseł Patryk Jaki, wiceminister Sebastian Kaleta, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Anna Kołakowska, Mateusz Kotecki, Janusz Kotowski, minister Piotr Mazurek, profesor Piotr Niwiński, doktor Piotr Oleńczak, Kajetan Rajski, Paweł Szabłowski, Marek Szymaniak i Krzysztof Wyszkowski.

Zobacz także: prezes IPN Karol Nawrocki w Programie 1 Polskiego Radia

ng//IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej