more_horiz
Wiadomości

Polska sprowadziła ok. 14 mln ton węgla. Karol Rabenda: nie ma żadnych reklamacji dot. jakości

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2022 10:13
- Od początku roku zaimportowaliśmy ponad 12 mln ton węgla. Wliczając w to grudzień, będzie to pewnie ok. 14 mln ton - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Karol Rabenda. Wiceminister aktywów państwowych zaznaczył przy tym, że na rynku jest także węgiel sprowadzany przez podmioty prywatne.
Karol Rabenda podkreślił, że nie ma żadnych reklamacji dot. jakości sprowadzonego węgla
Karol Rabenda podkreślił, że nie ma żadnych reklamacji dot. jakości sprowadzonego węglaFoto: Twitter/PGG

Karol Rabenda podczas konferencji podkreślił, że dostawy węgla zostały rozpoczęte do prawie wszystkich gmin. - Zostało nam kilkadziesiąt. Większość z nich ma zaawizowany odbiór węgla w tym tygodniu - poinformował wiceszef MAP. Rabenda dodał, że "jest niecałe 20 gmin, które z różnych powodów tego węgla nie odebrały". - W większości przypadków są to podmioty prywatne, które obsługują gminy, i tam są różnego rodzaju - takie powiedzmy - półbiznesowe problemy. Czasami nie wpłynęła zaliczka, czasami są jakieś rozbieżności co do rozliczeń, także my cały czas tę sytuację monitorujemy - dodał.

Jakość węgla

Karol Rabenda zapewnił na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że jakoś węgla sprowadzanego przez państwo jest dobra. - Nie mamy żadnej reklamacji, jeśli chodzi o jakość węgla w sensie energetycznym. Zdarzają się reklamacje związane z dowozem lub szkodami w transporcie. Nie ma jednak zgłoszeń co do jakości węgla sprowadzonego przez nasze spółki - powiedział.

- Podkreślam, że dotyczy to węgla sprowadzanego przez spółki Skarbu Państwa, bo na rynku jest także węgiel sprowadzony przez podmioty prywatne - dodał.

Wiceminister powiedział także, że w tym roku Polska sprowadziła ok. 14 mln ton surowca. - Sprowadzamy węgiel z szeregu krajów. Największe źródło węgla, który do nas przyjeżdża to Kolumbia, ale jest to też RPA czy USA. Od początku roku zaimportowaliśmy ponad 12 mln ton węgla. Wliczając w to grudzień, będzie to pewnie ok. 14 mln ton - podkreślił Karol Rabenda.

Posłuchaj
14:16 [ PR3]PR3 (mp3) 30 grudzień 2022 08_44_47.mp3 Karol Rabenda m.in. o mijającym roku (Salon polityczny Trójki)

Czytaj także:

Karol Rabenda w Programie 3 Polskiego Radia:

dz/ IAR

kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także