Dostawa czołgów Abrams zatwierdzona. Szef MON: wzmacniamy pancerną pięść wojska
Nowe czołgi Abrams to "wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora" - podkreślił w środę minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak. - Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - zaznaczył. Szef MON zatwierdził umowę na dostawę 116 czołgów M1A1 ABRAMS do Polski.
2023-01-04, 13:39
- Zatwierdziłem dziś umowę na pozyskanie 116 czołgów Abrams. Czołgi trafią tu do Wesołej i wzmocnią Wojsko Polskie - powiedział w Warszawie wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
- Wzmacniamy Wojsko Polskie, wzmacniamy pancerną pięść wojska. To duże wzmocnienie wojska i silny element odstraszania agresora. Już w tym roku pierwsze egzemplarze trafią do Wojska Polskiego - podkreślił szef MON.
Skutek dobrej współpracy z USA
Podziękował też za współpracę rządowi Stanów Zjednoczonych. - Nasi czołgiści już szkolą się na czołgach Abrams w Polsce. Dziękuję za silną wojskową współpracę. Służy ona Polsce i całej wschodniej flance - przypomniał.
- Umowa stanowi także o pozyskaniu wozów technicznych i pakietu wsparcia logistycznego. 116 czołgów - pierwsze egzemplarze już w tym roku. Jest to nasz wspólny polsko-amerykański sukces - wskazał wicepremier. Podkreślił, że współpraca Warszawy i Waszyngtonu jest "nakreślona w długiej perspektywie". - Wyrzutnie Patriot są już w Polsce. Oczekujemy na dostawy systemu HIMARS - zaznaczył Mariusz Błaszczak.
REKLAMA
Nowe czołgi dla polskiej armii
Przedmiotem umowy zawartej ze stroną amerykańską jest dostawa 116 czołgów M1A1, które zostaną przystosowane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 8 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.
Posłuchaj
Mariusz Błaszczak: czołgi, na pozyskanie których umowę dziś zatwierdziłem, będą na wyposażeniu Wojska Polskiego w tym roku (IAR) 0:24
Dodaj do playlisty
Kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczącą liczbę nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie.
Sprzęt i pakiet logistyczny
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.
REKLAMA
Pozyskiwane czołgi M1A1 ABRAMS wejdą na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, obok zakontraktowanych w kwietniu 2022 roku 250 najnowocześniejszych czołgów M1A2 SEP v.3 ABRAMS. Zostały one pozyskane za kwotę 4,75 mld USD wraz ze sprzętem towarzyszącym obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji.
(PAP)
Dostawy od 2025 roku
Dostawy czołgów M1A2 SEP v.3 zostały przewidziane w latach 2025-2026. W miarę możliwości terminy dostaw pierwszych wozów zostaną przyspieszone. W 2022 r. na podstawie odrębnego porozumienia Armia Stanów Zjednoczonych przemieściła na terytorium Polski 28 czołgów M1A2 SEP v.2 ABRAMS wraz z instruktorami do szkolenia polskich załóg, w ramach Akademii Abrams, uruchomionej w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.
Czytaj także:
- Premier Morawiecki: bezpieczeństwo Polski opiera się na silnej armii i silnych sojuszach
- Modernizacja sprzętowa polskiego wojska. Rzecznik Agencji Uzbrojenia mówi o planach na 2023 rok
- Kolejna broń dla polskiej armii. Szef MON: karabinki Grot zdały egzamin
PolskieRadio24.pl, IAR/ mbl/kor
REKLAMA