more_horiz
Wiadomości

"Konsultacje publiczne rozpoczną się przed wakacjami". Niedzielski o projekcie ustawy o leczeniu uzdrowiskowym

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 06:51
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że "projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji publicznych w pierwszym półroczu tego roku".
Minister zdrowia: projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji w pierwszym półroczu.
Minister zdrowia: projekt ustawy o leczeniu uzdrowiskowym trafi do konsultacji w pierwszym półroczu.Foto: Ministerstwo Zdrowia

- Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną one obowiązywać od stycznia 2024 r. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi - zaznaczył.

Leczenie uzdrowiskowe

Reformę leczenia uzdrowiskowego szef MZ zapowiedział we wrześniu 2022 r. Istotą zmian, jak mówił, będzie wygoda pacjenta. Osoba skierowana na leczenie uzdrowiskowe będzie mogła zdecydować, gdzie chce pojechać i będzie miała wybór ze wszystkich dostępnych w kraju sanatoriów. Teraz decyduje o tym Narodowy Fundusz Zdrowia. Kuracjusz, jak zapowiadało MZ, ma mieć także szerszą ofertę zabiegów.

Minister zdrowia pytany, kiedy zakończą się prace nad projektem, co pierwotnie miało nastąpić jesienią ub.r., zaznaczył, że "prace cały czas trwają". Obecnie projekt jest na etapie wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

"Przełom dla pacjentów"

- Chcemy przewartościować proces leczenia uzdrowiskowego i na nowo zdefiniować go z punktu widzenia pacjenta. Na pewno termin wejścia w życie przepisów będzie zgodny z wcześniejszymi deklaracjami i zaczną obowiązywać od stycznia 2024 r. Ta ustawa w leczeniu uzdrowiskowym stanowi przełom dla pacjentów i jakości ich obsługi - powiedział minister Niedzielski.

W październiku 2022 r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w Sejmie, że celem projektu jest dostosowanie zakresu udzielania świadczeń do aktualnych potrzeb pacjentów, wzmocnienie podmiotowej roli pacjenta, podniesienie jakości świadczeń usług związanych z dokonywaniem wyboru, cyfryzacja skierowań oraz uproszczenie procedur kontraktowania.

Czytaj także:

Kraska zapowiadał, że zgodnie z projektowanymi założeniami za prowadzenie list oczekujących i wyznaczenie pacjentom terminów leczenia będą odpowiadały zakłady lecznictwa uzdrowiskowego. Kwalifikacje pacjentów na leczenie prowadzić będą lekarze uzdrowiskowi na podstawie dokumentacji medycznej. Zniesiony miałby być także obowiązek potwierdzenia skierowania przez odziały wojewódzkie NFZ.

ZOBACZ: Waldemar Kraska w Programie 1 Polskiego Radia

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także