more_horiz
Wiadomości

Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli wygra wybory, ich "krzywdy zostaną naprawione". Spot PiS

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 11:49
Prawo i Sprawiedliwość, które opublikowało spot dotyczący odpowiedzi lidera PO na pytanie o emerytury mundurowych, uważa, że Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory, ich "krzywdy zostaną naprawione".
Spot PiS: Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli PO wygra wybory, ich krzywdy zostaną naprawione.
Spot PiS: Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli PO wygra wybory, ich "krzywdy zostaną naprawione".Foto: Fotophoto / Shutterstock.com/ TT @pisorgpl

W piątek PiS opublikowało w mediach społecznościowych spot dotyczący emerytur mundurowych. "Donald Tusk obiecał byłym esbekom, że jeśli Platforma Obywatelska wygra wybory, ich »krzywdy zostaną naprawione«" - napisano na Twitterze partii.

Spot PiS

Spot zaczyna się od archiwalnego nagrania, w którym generał Wojciech Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego, a następnie przechodzi do wypowiedzi jednego z uczestników spotkania z liderem Platformy Obywatelskiej, które odbyło się pod koniec stycznia w Siedlcach.

- Reprezentuję środowisko mundurowych emerytów. PiS przejechał po nas walcem. Ja w tej chwili, jako oficer tu pracujący w Siedlcach, mam 0,0 proc. za 10 lat pracy w policji politycznej. Mam 2160 złotych emerytury po 54 latach. Czy to jest ta sprawiedliwość społeczna? Jak ma pan zamiar to złagodzić - pyta mężczyzna. Tusk odpowiada: "Krzywdy na pewno będą naprawione".

Tzw. ustawa dezubekizacyjna z 16 grudnia 2016 roku obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys. zł.

"Krzywdy zostaną naprawione"

Podczas spotkania z wyborcami w Siedlcach, Tusk zapytany został przez mężczyznę o to, czy ma pomysł na "złagodzenie ustawy", którą wprowadził PiS, a która obniżyła uposażenia byłym funkcjonariuszom komunistycznego aparatu represji. Lider PO stwierdził, że był to "nieracjonalny odwet PiS-u".

Co więcej, przewodniczący PO stwierdził również, że Andrzej Rozenek z PPS i Tomasz Siemoniak z PO pracują nad zmianą obowiązujących zasad. - Krzywdy na pewno zostaną naprawione - spuentował Tusk. 

Czytaj także:

PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także