Afgańczycy, obywatele Iranu, Syrii i Iraku. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy

44 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podała Straż Graniczna w raporcie. W okolicach Mielnika (Podlaskie) zatrzymano dwóch kolejnych tzw. kurierów - obywateli Uzbekistanu.

2023-02-19, 09:23

Afgańczycy, obywatele Iranu, Syrii i Iraku. Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy
Straż Graniczna: grupa migrantów po stronie białoruskiej rzucała kamieniami w polskie służby. Foto: twitter.com/Straz_Graniczna

Wśród 44 osób, które próbowały nielegalnie dostać się do Polski, byli Afgańczycy oraz obywatele Iranu, Syrii i Iraku - podała SG na Twitterze. Od początku lutego odnotowała ona ponad 800 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Dwaj zatrzymani tzw. kurierzy nielegalnych imigrantów przewozili czterech Syryjczyków i Irakijczyka. Od początku 2023 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali prawie 80 pomocników i organizatorów nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią.

Budowa zapory

Kończy się budowa na tej granicy zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników. Stanowi ona uzupełnienie stalowej bariery o wysokości 5,5 metra, która powstała w 2022 roku na odcinku liczącym 186 km długości.

W miniony piątek SG podała, że odebrała trzy kolejne odcinki zapory elektronicznej, o łącznej długości prawie 54 km. Zainstalowane są na terenie, za którego ochronę odpowiadają placówki SG w Czeremsze, Dubiczach Cerkiewnych, Narewce i Michałowie.

REKLAMA

Łącznie zostało odebranych dziesięć z jedenastu odcinków tej inwestycji, a bariera działa na 181 km granicy z Białorusią. Trwają prace na ostatnim, blisko 25-kilometrowym odcinku, w okolicach Narewki i Białowieży. Ich zakończenie utrudniają warunki w terenie, bo to teren obecnie podmokły i trudno dostępny.

Pas drogi granicznej

Od 1 stycznia 2023 r. nie obowiązuje w Podlaskiem zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość mniejszą niż 200 metrów. Obecnie obowiązują tam przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje inne rozporządzenie wojewody – wydane we wrześniu 2021 r., w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".

Czytaj też:

PAP/IAR/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej