Rewolucyjne zmiany w aplikacji mObywatel. Plastikowy dowód osobisty już nie będzie potrzebny
Aplikację mObywatel do tej pory pobrało już 9,5 mln osób. Teraz użytkowników czekają rewolucyjne zmiany. Wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane w Polsce na równi z dokumentami w aplikacji. Ponad to pojawi się aż 20 nowych usług.
2023-02-28, 15:44
Rząd na posiedzeniu przyjął projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Projektowana regulacja zakłada rewolucyjne zmiany.
Elektroniczna wersja dokumentów - dowód osobisty, legitymacja studencka lub emeryta-rencisty ZUS będą tak samo ważne jak tradycyjne dokumenty. Dzięki temu w urzędach, albo miejscach komercyjnych nie będziemy musieli mieć ze sobą dokumentów, wystarczy telefon komórkowy. Do tej pory wiele placówek i urzędów nie uznawało dokumentów cyfrowych dostępnych w aplikacji.
Co ważne cyfrowym dokumentem tożsamości nie będziemy mogli posłużyć się jedynie w przypadku przekraczania granicy kraju (tu wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w formie tradycyjnej albo paszportu) oraz wnioskując o dowód osobisty.
Warto też wiedzieć, że cyfrowy dokument tożsamości to nie jest dowód osobisty w formie elektronicznej - to zupełnie nowy dokument (funkcjonujący niezależnie od dowodu osobistego), którym będziemy mogli posługiwać się w kraju.
REKLAMA
Nowy zakres usług mObywatel
W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Co więcej możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne:
- wydanie dokumentów
- wniosków
- uiszczanie opłat skarbowych
Zmiany w prawie umożliwią jednostkom samorządu terytorialnego i innym pomiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta czy kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego czy innych.
W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty czy paszport.
Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Rejestrem Komorników i Notariuszy.
REKLAMA
MObywatel. Aktualny zakres usług
Dzięki aplikacji obywatele już teraz mogą m.in.:
- w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane;
- realizować eRecepty;
- przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19;
- potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy;
- sprawdzać swoje punkty karne;
- korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej;
- zgłosić naruszenie środowiskowe;
- korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty ZUS;
- korzystać z mLegitymacji adwokackiej;
- korzystać z mLegitymacji poselskiej;
- złożyć wnioski w wybranych obszarach.
Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel.
Zobacz: konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra w KPRM Adama Andruszkiewicza
REKLAMA
PAP
asp
REKLAMA
REKLAMA