Senatorowie nie chcą zająć się potępieniem dekretu Göringa. Zaskakujące wyniki głosowania

2023-03-30, 13:46

Senatorowie nie chcą zająć się potępieniem dekretu Göringa. Zaskakujące wyniki głosowania
Senatorowie nie chcieli potępić tzw. dekretu Goeringa. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Senatorowie Platformy Obywatelskiej odrzucili wniosek o wprowadzenie do porządku obrad uchwały m.in. potępiającej tzw. dekret Göringa. Jeden z senatorów Prawa i Sprawiedliwości zdradził, że ktoś po głosowaniu krzyknął: "Wygrał Göring!".

Dekret Göringa został przyjęty w 1940 roku. Zakładał on likwidację instytucji polonijnych w Niemczech i konfiskatę ich majątku. Dekret ten nie został nigdy unieważniony. - Do dzisiaj w Niemczech obowiązuje faktycznie to rasistowskie, antypolskie prawo - informowali w sierpniu 2022 r. politycy Solidarnej Polski.

Potępienie dekretu Göringa 

Wniosek o uzupełnienie porządku obrad czytanie o projektu uchwały w 80. rocznicę prawnej likwidacji organizacji mniejszości polskiej w III Rzeszy wniósł senator PiS Jerzy Czerwiński. - Przypomnę państwu, że to jest projekt, który przeszedł już połowę ścieżki legislacyjnej. Mamy sprawozdanie komisji. Projekt został złożony ponad trzy lata temu, 25 lutego 2020 r. - powiedział.

Przeciwni temu byli senatorowie PO. - W projekcie tej uchwały jest zakamuflowane poparcie dla jednej z organizacji polonijnych w Niemczech. No, tam jest konflikt między tymi organizacjami. Nie wydaje mi się, żebyśmy potrzebowali wchodzić w ten konflikt i popierać jedną z kilku organizacji polonijnych - mówił senator PO Bogdan Borusewicz. Takiej opinii zaprzeczył Jerzy Czerwiński.

Senator PiS podkreślił, że w druku nr 81 S - są zawarte trzy myśli: pierwsza - potępienie tzw. dekretu Göringa, druga - potępienie skutków prawnych, głównie w sferze majątkowej, z tym dekretem związanych, i trzecia - stwierdzenie, że będziemy pomagać organizacjom polonijnym w zmierzaniu do przywrócenia posiadanego przed II wojną światową statusu mniejszości narodowej.

Ostatecznie wniosek został odrzucony. Głosowało 94 senatorów, 46 – za, 47 – przeciw, 1 się wstrzymał. 

Czytaj także:

Zobacz również: Stanisław Karczewski w Polskim Radiu

dz/tvp.info

Polecane

Wróć do strony głównej